» 
»
 

Çocuğunuzu bağımlılıktan nasıl korursunuz? İşte uzman önerileri!

Daha küçük yaşlarda aile tarafından verilecek bilinçli bir eğitimle önlenebilecek olan bağımlılık hakkında ne yazık ki ebeveynler yeterince bilinçli değil. Ancak uzmanlar bağımlılıkları engellemede aileye büyük sorumluluk düştüğünü söylüyor.

Bağımlılık ile ilgili eğitimin okul öncesi dönemden başlayarak çocuklara verilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, bağımlılık yapan sigara, alkol gibi maddeler ile ilgili olmasa da bu yaşta onların karar verme yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olunabileceğini belirtiyor. Bu tür risk içeren davranışlara ileride yönelim olmaması için problem çözme becerilerini geliştirmeleri sağlanırsa, diş fırçalamadan sağlıklı beslenmeye kadar pek çok temel bilginin alındığı bu dönemin verimli bir şekilde değerlendirilmiş olacağının altını çiziyor.

Çocuklarda bağımlılık konusunun ele alındığı Yeşilay Dergisi Haziran sayısında erken yaşta alınabilecek önlemler değerlendirilirken, okul öncesi dönemde özellikle sağlıklı yaşama vurgu yapılmasının ve bunun onlara eğlenceli bir yolla anlatılmasının, ilerleyen zamanlarda doğru tercih yapabilmeleri açısından önemine değinildi. Uzmanlara göre aileler, bilinçli bireyler yetiştirebilmek için çocuklarının sosyal becerileri açısından olumlu ilerlemeler kaydedebileceği fırsatları onlara sunmalı ve hem kendi sağlığı hem de çevresi açısından sorumluluk bilincini kazandırmalı.

Peki tüm bunları nasıl sağlayacağız? İşte uzmanlara göre çocukların bu tür maddelerden uzak kalmasını sağlayabilmek için öncelikle yapılması gereken etrafında bulunan zararlı maddelerden uzak durması için anlaşılır ve net bir dille konuşmak ve sınırların çizilmesi olarak belirtiliyor. Karar verme mekanizmasının çalıştırılması gereken çocukların küçük yaşlardan itibaren kendi kıyafetini seçmesi ve ayakkabısını bağlaması gibi bazı sorumlulukların verilmesinin önemine işaret ediliyor. Ayrıca yabancılardan herhangi bir şey kabul etmemesi gerektiğinin de çocuklara öğretilmesi hayati önem taşıyor.

Bilindiği üzere artık çocuklar merak ettikleri pek çok bilgiye internet veya medya aracılığıyla ulaşıyorlar. Bu tür maddelere hakkında da bilgi edinebilecekleri göz önünde bulundurulursa uzmanlar aileleri uyanık olmaları konusunda uyarıyor ve ilk bilgiyi çocuklarına kendileri vermeleri gerektiğini söylüyor. Ancak bunu yaparken de kullanılacak dilin korkutucu olması yerine daha somut ve zararları anlayabilecekleri örnekler verilmesi öneriliyor. Öğreğin dış görünüşte kötüleşme, kötü kokma, kolay hastalanma gibi misallerle çocukların durumu gözlerinde daha kolay canlandırması ve bunun kötü olduğuna kendisinin de karar vermesi oldukça faydalı olacaktır.

Tabi çocuklarda daha kolay gibi görünen bu süreç ergenlik döneminde biraz daha zorlaşabiliyor ve riskli hale gelebiliyor. Bunun için ise ebeveynlerin okul ile sürekli irtibat halinde olmaları, sadece toplantılara katılmak dışında çocuğun da bilgisi dahilinde öğretmenlerle görüşmeleri tavsiye edilenler arasında. Özellikle bu çağlarda çocukların herhangi bir aktivitesiz çok fazla boş vakit geçirmemelerinin önemine değinilirken, aile ve öğretmen rehberliğinde vaktini verimli harcaması için sosyal sorumluluk projelerine yönlendirilmelerinin faydasına dikkat çekiliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *