» 
»
 

Çocuklar neden alt ıslatır? İşte sebepleri…

Aileler tarafından çoğunlukla gizlenmeye çalışılan, çocuklarda ilerleyen yaşlarda büyük travmalara sebep olabilen alt ıslatma sorununun nedenleri nelerdi? Tedavisinde hangi yöntemler uygulanır? Ayrıntılar haberimizde...

Halk arasında altına kaçırma olarak tabir edilen Enürezis, beş yaş ve üzeri çocuklarda genellikle uyku halinde olmak üzere en az üç ay boyunca giysi veya yataklarına idrar yapma olarak tanımlanmaktadır. Genellikle çocuklar aldıkları tuvalet eğitimi sayesinde uyku saatleri dışında idrarını kontrol etmeyi öğrenseler de bir kısmı gece uykularında idrar yapmaya devam ederler. 7-8 yaşlarına kadar aileleri tarafından makul karşılanan bu durum yaş ilerledikçe sorun olmaya başlar.

ALT ISLATMANIN BAŞLICA NEDENLERİ

Genetik faktörler al ıslatmana önemli etken teşkil etmektedir. Bunu yanı sıra çocuğun idrar torbasının olması gerekenden daha küçük olması alt ıslatmaya sebebiyet verebilmektedir. Öte yandan mesanenin normalin ışında istemsizce kasılması, çocuğun uykusunun ağır olması, gece böbreklerin idrar oluşturmasını azaltan "Vazopressin" isimli hormonun yeterince ve zamanında salgılanmaması da başlıca nedenler arasında yer almaktadır. Çocuklarda altında kaçırma durumu biyolojik olduğu kadar psikolojik sebeplere de dayanmaktadır. Örneğin, ailede, ölüm, ayrılık, geçimsizlik, hastalık okul başarısızlığı gibi olayların kaygı yaratması, aileye yeni bir birey katılması sebebiyle ilginin yeni gelen bireye yoğunlaşması önemli bir etken oluşturmaktadır.

TEDAVİ İÇİN UYGULANAN YÖNTEMLER

Öncelikle çocuğun yatmadan önce aldığı sıvı miktarı ve gündüz uzun süreli idrar tutma alışkanlıkları kontrol altına alınmalıdır. Düzenli sıvı alımı neticesinde tuvalete gitme alışkanlığını kazandırmak için motive edici çizelgeler hazırlanmalıdır. Çizelge dahilinde çocuğun altına kaçırmadan düzenli bir şekilde tuvalete gittiği günler onu mutlu edecek çiçek yıldız gibi sembollerle ödüllendirilmelidir. Bu şekilde idrar kaçırmanın gerçekleştiği günler de çizelgeye işlenerek doktorun tedavi sürecine ışık tutmuş olunacaktır.

Diğer bir yöntem ise konduğu yüzeyde ıslanmaya duyarlı olan idrar yapmaya başladığında çocuğu korkutmayacak bir düzeyde olan sesli uyarı sistemleridir. Bu tedavi yönteminde iyileşme süreci 6 ila 8 hafta arasında değişebilmektedir. Öte yandan her gün gelişmekte olan tıp sayesinde gece boyunca böbreklerin idrar oluşturma hızını azaltacak ilaçlar üretilmiştir. Bu yöntem çocukların en az yüzde 70'inde iyi sonuç vermektedir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *