» 
»
 

Çocuklar neden yalan söyler? Ebeveynler bu durumda nasıl davranmalıdır?

Sürekli dürüst olmaları yalan söylememeleri konusunda sürekli uyarılsa da çocuklarda birçok ergen gibi zaman zaman yalan söyler. İşte çocukların yalan söylemelerinin nedenleri ve ailelere düşen görevler.

Çocuk -Ergen Terapisti Uzman Ptikolog Merve Demir, zaman zaman yaşanılan çocuklardaki yalan söyleme durumunun büyüklerde de yaşandığını ifade ederek, ailelerin bu tür durumlarda paniğe kapıldığını, 7 yaş öncesindeki dönemlerde endişelenmeye gerek olmadığını, küçük çocuklarda yalan söyleme eğiliminin zihinsel gelişimle alakalı olduğunu ifade etti.

Demir, çocuk yalan söylerken öncelikle kendi bildiği bir şeyi, karşısındakinin bilmediğini düşünmesi gerektiğini belirterek, bu şekilde çocuğun karşısındakini kandırdığını kaydetti. Yalan söyleyen çocukların ayrıca konuşmasını, yüz ifadesini ve vücut dilini de çok iyi kullandığını ifade eden uzmanımız bu şekilde söylediğinde daha inandırıcı olduğunu belirtti. Bu beceri nedeni ile küçük çocukların sıklıkla yalan söylediğini vurgulayan Demir, bu durumun 7 yaş sonrası çocuklarda tehlike arz edebileceğini ve bir uzmandan yardım alınması gerektiğini kaydetti.

Demir, bu çocukların ilgi çekmek, anne ve babalarının yalanlarını taklit etmek, eleştiri ve tepkiden kaçınmak için yalan söylediklerini belirterek, başkalarının hayranlığını kazanmak ve sorumluluktan kaçmak için, sevgi ektikliği, takdir ve onay görme ihtiyaçları gibi sebeplerle yalan söylediklerini kaydetti. Bu tür çocukların isteklerini ertelemekte zorlandıklarını da vurgulayan Demir, kıskançlık duyguları ile başa çıkmak, ceza almaktan kaçınmak, özgüven sorunları, anne ve babanın öfkesi, kendini övmek için, değerli ve yeterli olduğunu göstermek için de yalan söylediklerini açıkladı.

Yalan söyleyen çocuklar için anne babalara önemli bilgiler aktaran Demir, bu durumla karşılaştıklarında, öncelikle çocuğa karşı dürüst olmaları, yalan söylememeleri, örnek olmaları, yalan söylediğini fark ettiklerinde aşırı tepki göstermemelerini önerdi. Demir, çocuğun neden yalan söylediğini anlamaya çalışarak eleştirmeden ve çocuğu yalancı olarak etiketlemeden sakin ve hoşgörülü bir tavır sergileyerek çocukla konuşmanın pozitif sonuçlar doğurabileceğini kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *