» 
»
 

Çocuklar ve yetişkinler için doğal burun spreyi damlası

Zahide Yetişle'nin 26 Ekim bugünkü programına katılan Dr. Ümit Aktaş, hem yetişkinlerin hem de çocukların rahatlıkla kullanabileceği doğal burun damlası yapmayı anlatıyor. Peki doğal burun damlası ve spreyi nasıl yapılır? Sinüsleri açmak için damla tarifi detaylar...

Show TV ekranlarında keyifle izlenen Zahide Yetiş'le hafta içi her gün 10.00'da yayınlanıyor. Hayatınızı kolaylaştıracak binbir çeşit bilgileri canlı yayında izleyicilerine sunan Zahide Yetiş'le programının 26 Ekim bölümü konuğu Dr. Ümit Aktaş, kış aylarında sık sık yaşanan burun tıkanıklığı ve sinüzit problemlerine doğal çözüm yollarına değiniyor. Peki, doğal burun damlası nasıl yapılır? Doğal burun damlası için gerekli olan malzemeler meyan kökü, karanfil, su, karbonat ve kaya tuzudur. Yapılışı; 1 bardak suyun içerisine meyan kökü, 3-4 adet tane karanfil 15 dakika kaynattıktan sonra içerisine 1 çay kaşığı karbonat ve 1 çay kaşığı kaya tuzunu koyup eritiyoruz. Ardından soğuduktan sonra, çocukların burnuna 4 damla, yetişkinlere ise 6 damla sıkılmalıdır.

Eczanelerde satılan kimyasal burun sprey ve damlalarının 5 günden fazla kullanılmaması gerekir. 5 günden fazla kullanıldığında bağımlılık yapar ve her burun tıkanıklığında sprey ya da damla kullanmadan açamazsınız. Bu nedenle ev yapımı doğal burun damlası etkili olacaktır. Sinüzit tedavisinde tedaviyi zorlaştıran en önemli faktör, sinüslerin içi iltihaplandığında akamaz ve kan damarının da az olmasından dolayı içilen ilaçlar ve antibiyotikler çok fazla etki edemez. Sinüsleri açmak için bir çay kaşığı karbonat ve bir çay kaşığı kaya tuzu bir bardak içerisinde iyice erittikten sonra, avuç içine su karışımı dökülür ve genize kadar çekebilirsiniz.

Sabah ve akşam genize çekilen 1 bardak karışımlı su sinüsleri açacaktır. Sinüzit tedavisinde antibiyotikten daha da etkilidir. Sinüsleri yıkamak her zaman çok önemlidir. İçerisinde kalan apse gibi iltihapların boşaltılması için sinüsleri açmak için hazırlanan doğal karışımı damlalık ile ya da abdest alır gibi avucun içine konulup ardından buruna çekilmelidir. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *