» 
»
 

Çocuklara kulak estetiği 6 yaşına kadar yaptırılmalı

Halk arasında kepçe kulak olarak anılan dış kulak deformasyonu, çocukların ilerideki yaşamlarında çok mutsuz olmalarına ve psikolojilerinin kötü yönde etkilenmesine sebep olan estetik bozukluklardan biridir. Kulak gelişiminin 6 yaşından sonra yapılmasının en büyük hata olduğunu söyleyen uzmanların konu hakkındaki tavsiyeleri için haberimize bir göz atın.

Halk arasında adıyla kepçe kulak yani dış kulağın deformasyonu, insanları en çok mutsuz eden ve psikolojilerinin olumsuz bir şekilde etkilenmesine sebep olan estetik bozukluklardan biridir. Kulak gelişimi 6 yaşına dek devam eder ve bu yaşın sonunda tamamlanır. Buna rağmen kulak estetiği için ergenlik ya da yetişkinlik dönemini beklemenin hatalı bir davranış olduğu bilinmelidir.

Kepçe kulak genetik faktörlere bağlı, kulakların olduğundan daha iri gözükmesine ve yüz bölgesiyle oluşturduğu açının normalden daha farklı olmasına neden oluyor. Kişilerin küçüklük döneminde çevreden verilen tepkiler, çocuğu mutsuz ettiği gibi aynı zamanda psikolojisini de bozuyor. 6 yaş itibariyle tamamlanan kulak gelişimi için İstanbul Estetik doktorlarından Op. Dr. Süleyman Kumbasar, yapılan en büyük yanlışın kulak estetiği için ergenlik ve yetişkinlik dönemini beklenerek yapıldığını belirtiyor.

Çocukların okula başlamadan önceki çağında yapılmış olan kulak estetiğinin çocuğun ileri yaşlarda çevresinden gelecek davranışlara ve psikolojik sorunlara karşı önüne geçilebilecek bir durumun oluşabileceğinin altını çizen Kumbasar, kulak estetiğinin okul öncesi süreçte tamamlanmasını tavsiye ettiklerini belirtiyor..

Konu ile ilgili operasyon İşlem hakkında bilgi veren İstanbul Estetik doktorlarından Kumbasar, İşlem çocuk yaşta genel, yetişkin yaşta ise lokal anestezi yöntemi ile yapılıyor. Ameliyat ortalama 1.5 saat civarında sürüyor. Yapılan operasyon sonucunda çocuk aynı gün taburcu olduğu için sosyal yaşantıdan kopmadan hayatına devam edebiliyor.  Ameliyattan sonraki 3 hafta boyunca saç bandı takılmasını tavsiye eden uzmanlar, Saç bandının amacının eski haline dönmek isteyen kıkırdağı tutan dikişlerin üzerindeki yükün minimuma inmesini sağlamak olarak açıklıyor Kulak arkasında kalan izler 6 ila 12 ay arasında tamamen iyileşiyor. Yara izlerinin ileriki dönemlerde görünme ihtimali sıfır olarak nitelendiriliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *