» 
»
 

Çocuklarda ağız ve diş sağlığı okul hayatını etkiliyor

Yeni eğitim-öğretim döneminin başlamasının ardından gözler çocuklara çevrilmiş durumda. Anne ve babaların çocuklarından tek beklentileri başarılı bir okul hayatı oluyor. Ancak çocukların eğitim dönemlerindeki mutluluk anahtarı sağlıktır. Ağız ve sağlığına dikkat etmeyen çocukların başarı oranları düşüyor.

Diş problemleri her kişide büyük huzursuzluklar meydana getiriyor. Kimi zaman ağrılar gün yüzüne çıktığında tedaviye başvuruluyor, kimi zaman ağrılar ve apseler ilaçlar ile bastırılıp önemsenmiyor. Ancak acil bir durumda dişin tedavi edilmesi, normal tedaviden daha uzun ve meşakkatli oluyor. Okul döneminde olan çocukların zamanında tedbir almayıp patlak verdiği diş ağrı ve sancıları gereksiz zaman kayıplarına neden oluyor. Çocukların düzenli beslenmesi kadar, düzenli olarak ağız ve diş sağlığı bakımının yapılması da gerekiyor. Çocukların süt dişleri çıkmaya başladıktan yaklaşık 6 ay sonrasında dişlerin artık temizlenmeye başlaması gerekiyor.

Mümkün olduğu kadar şeker ve şekerli besinler, asitli, çok sıcak ve çok soğuk içecekler tüketmemek ağız ve diş sağlığı açısından büyuük önem taşıyor. Dişleri ana öğünlerin ardından fırçalamak, ara öğünlerin ardından ise su ile çalkalamak diş çürüklerine engel oluyor. Bu konuda anne ve babaların çocuklarına ağız ve diş bakım alışkanlığı sağlamaları en büyük yarar olacaktır. Çocuklar 4 yaşından itibaren düzenli olarak her 6 ayda bir diş doktoruna götürülmeli ve dişleri kontrol ettirilmelidir. Bu şekilde alışkanlık kazanan çocuklar hem diş fobisini yenecek, hem de sağlık açısından önemli bir durumu alışkanlık haline getirecektir. Yoğurt, süt, peynir, litli gıdalar, fıstık, şekersiz olan sakızlar ise dişlerin çürümesine engel olacak yardımcı gıdalardır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *