» 
»
 

Çocuklarda alerji testi ve tedavisi için en uygun dönem yaz

Alerjinin etkisiyle kış aylarında sürekli ilaç kullanmak zorunda kalan alerjik çocuklarda teşhis ve tedavi için en uygun zamanın yaz tatili olduğu belirtiliyor ve bu test ve tetkiklerin kışa girmeden yapılmasının önemine dikkat çekiliyor.

Yaz aylarına göre alerji problemi olan çocukların kışın daha sık aralıklarla hastalandığını ve buna bağlı olarak da ilaç kullanımının arttığını belirten Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, yapılması gereken test ve tetkiklerin bu ilaçlar nedeniyle yapılamadığına dikkat çekti. Antony, bu tür ilaç kullanımında alerji için uygulanması gereken deri testlerinin sağlıklı sonuçlar vermediğini belirtti ve yapılması gereken alerji aşısı uygulamasının da yine aynı nedenle ertelenmek zorunda kaldığını ifade etti.

Çocuğunuz kış ayları boyunca sürekli hastalanıyor, burnu tıkanıyor, öksürük ve hırıltı problemi yaşıyorsa, ayrıca bronşit ve zatürre gibi hastalıklar nedeniyle çok sık antibiyotik kullanmak zorunda kalıyorsa en kısa zamanda alerji testi yaptırmakta fayda olduğunu bilgisi veriliyor. Ancak bu tetkiklerin yapılabilmesi için de çocuğun ilaç kullanmıyor olması gerekiyor. Bunun için de havaların ısındığı ve fazla hastalık görülmediği yaz aylarının tercih edilmesinin önemine dikkat çekiliyor.

Peki yaz ayları boyunca alerji testi yatırılmayan çocuklar kış başlangıcında yeniden hastalanmaya ve ilaç kullanmaya başladığında ne olacak? Bu durumda çocukların tekrar bir sonraki yazı beklemesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Antony, yaz aylarındaki hastalıksız dönem kaçırıldığında yaklaşık 7 ay kadar daha beklenmesi gerektiğini ve bu nedenle tetkik ve tedavilerin geciktiğini ifade etti. Özellikle alerji aşısı uygulanmasında yaz mevsiminin kaçırılmaması gerektiğini de vurguladı.

Alerji için doğal bir yöntem olan güneşten alınan D vitamini faktörünü de unutmamak gerekiyor. Yaz tatilinde deniz kenarında geçirilen gün sayısının arttırılması sayesinde alerji tedavisinde doğal bir yöntem kullanılabilir ve depolanan D vitamini sayesinde yaz ayları iyi değerlendirilebilir. Alerjik çocuklar için deniz tatillilerinin uzun tutulması uzmanlar tarafından da tavsiye ediliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *