» 
»
 

Çocuklarda alerjik hastalıklar bahar aylarında artıyor

Çocukluk döneminin en yaygın sağlık problemleri arasında yer alan alerjik astım, saman nezlesi, besin alerjileri gibi hastalıklar bahar aylarında daha da şiddetlenebiliyor. Alerjik hastalıklar kontrol altına alınmazsa hem çocukların hem de ebeveynlerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Bahar aylarının gelmesiyle artan alerjenler artıyor ve bu durum da aileleri huzursuz edebiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Alerji Bölümü’nden Doç. Dr. Cevdet Özdemir, çocuklarda alerjik hastalıklar ile ilgili ailelere tavsiyelerde bulundu. Alerji oluşturabilen maddeler yani alerjenler arasında en önemlileri ev tozu akarları, polenler, küf mantarları, hayvan epiteli ve besinlerin bulunduğunu belirten Özdemir, vücudun bunlara gösterdiği aşırı duyarlılık reaksiyonlarının alerjik hastalık oluşumunda rol oynadığını ifade etti. Bir ya da birden fazla organ sistemini etkileyebilecek bu hastalıkların ise en çok solunum yollarında yaşandığına dikkati çeken Özdemir, eğer üst hava yollarında alerji şikayetleri olursa saman nezlesi denilen tablonun ortaya çıkacağını kaydetti.

SAMAN NEZLESİ BELİRTİLERİ
Halk arasında saman nezlesi denilen tabloda burun tıkanıklığı ve burun akıntısı, burun kaşıntısı, hapşırık gibi belirtilerin ortaya çıktığını belirten Özdemir, alt hava yollarında ise bu bölgedeki reaktiviteye bağlı uzun süren öksürük, hışıltı ya da nefes darlığı atakları ile seyreden astım görüldüğünü kaydetti. Çocukluk çağındaki astımın en sık alerjiye bağlı olduğunu belirten Özdemir, bunun tek organa bağlı bir hastalık olarak değil üst ve alt hava yollarının ortak sorunu olarak görülmesi gerektiğini dile getirdi.

ALERJİ TANISI NASIL KONUR?
Hastanın klinik hikayesinin alerji tanısında büyük önem taşıdığını belirten Doç. Dr. Özdemir, hangi alerjenlerle temas sonrası sorunun tetiklendiğinin bilinmesinin doğu tanı ve tedavide önemli olduğuna işaret etti. Çocuk alerji uzmanlarınca bu tanı yöntemlerinin uygulanması ve değerlendirilmesi gerektiğini belirten Özdemir, önemli olanın atağı geçiştirmek değil, uzun dönemli takip olduğunu kaydetti.

Doç. Dr. Cevdet Özdemir, alerjene yatkınlığın anne karnında başlayabileceğini, besin alerjilerinin ise süt çocukluğu döneminde sindirim ve deri sistemlerinde bulgu verdiğini belirterek, sık kusma, kilo alamama, mukuslu ya da kanlı dışkı gibi ya da deride ve yanaklarda, dirseklerde dizde kuruluk kabuklanma, kaşıntı, kızarıklık gibi reaksiyonlar oluşabileceğini bildirdi. Atopik dermotit denilen bu tablonun alerjiyi düşündürebileceğini ifade eden Özdemir, tanı sonrası sorumlu alerjenden kaçınmak suretiyle belirtilerin kontrol altına alınmasının sağlanabileceğini, bir süre sonra tekrar değerlendirilerek bu gıdalara karşı tolerans geliştirip geliştirmediğine bakılabileceğini kaydetti.

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE ALERJİK RİNİT
Ev tozu akarı, polen gibi alerjenlere karşı okul öncesi dönemde çocuklarda reaksiyon görüldüğünü belirten Özdemir, burun tıkanıklığı, akıntısı, kaşıntısı, hapşırık ile seyreden saman nezlesi (alerjik rinit) ortaya çıkabileceğini, geniz eti, bademcik büyümesi, sık orta kulak enfeksiyonları ve tekrarlayan sinüzit görüldüğünü ifade etti ve bu çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarının sık olması nedeniyle antibiyotik tedavisi aldıklarını dile getirdi.

ALERJENLERİ ORTAMDAN UZAKLAŞTIRIN
Eğer alerjik hastalıklar kontrol altına alınmaz ve iyi tedavi edilmezse kalıcı hasar ve komplikasyonlar görülebileceğini belirten Özdemir, bu hastaların mutlaka çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirilere uygun tanı ve tedavi yöntemleriyle takip edilmesi gerektiğini, bunun için de doğru bilgi ve tetkiklerle astıma yol açan alerjenin tespit edilmesi gerektiğini ifade etti. Özdemir " Ayrıca bu hastaların takip altında tutulup, tedavilerinin düzenlenmesi gerekir. Uygun hasta gruplarında da bu önlem ve tedavilere ek olarak alerjen spesifik immünoterapi, bir diğer adı ile alerji aşıları hastalığın doğal seyrini değiştirerek, kontrol altına alınmasını sağlamaktadır." dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *