» 
 

Çocuklarda BES'den yararlanabilecek

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in açıklamalarına göre, 18 yaş altındaki genç ve çocukların da velileri aracılığı ile BES'e (Bireysel Emeklilik Sistemi) katılımına ilişkin çalışmaların 2017'de tamamlanacağını belirtti.

18 yaş altı genç ve çocukların vasileri, velileri aracılığıyla Bireysel Eemklilik Sistemi'ne (BES) katılımına ilişkin açıklamada bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 2017'de tamamlanmasını hedefledikleri çalışma ile küçük yaşlardan itibaren çocukların düzenli olarak tasarruf alışkanlığının kazanılmasını ve Bireysel Emeklilik Sistemi'nin katılımcı bazında tabana yayılarak, sisteminin kapsayacağı alanın genişletilmesinin amaçlandığını dile getirdi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, BES'in vatandaşların emeklilik dönemindeki refahının artırılmasının en önemli hedeflerden biri olduğunu, öte yandan kritik bir tasarruf sisteminin öne çıkarılmak istendiğini belirtiyor. Türkiye'nin ihtiyaç duyduğuı yurt içi tasarrufun giderek gelişmesi ve yaygınlaşmasına yönelik çalışmaları 2013 yılından itibaren hızlandırdıklarını ifade etti.

BES'e otomatik katılım uygulaması ile ilişkin düzenlemenin 1 Ocak 2017 itibariyle yürürlüğe gireceğini, otomatik katılım hususundaki alt düzenleme çalışmalarının çok yakında tamamlanacağı belirtildi. 18 yaş altı genç ve çocukların sisteme katılmasına yönelik faaliyetin yürütüldüğü, bu sayede çocukların geleceğine bir güvence sunmak isteyen anne-babaların bu konuda ilgili olacakları ve çocukların küçük yaştan itibaren düzenli olarak tasarruf alışkanlıklarının kazanılacağı kaydedildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *