» 
»
 

Çocuklarda büyüme geriliği pantolunun paça boyundan anlaşılabilir

Çocuklarınıza aldığınız kıyafetlerin hemen küçüldüğünden, pantolon paçalarının kısa geldiğinden mi şikayetçisiniz? Aslında bu iyi bir şey. Asıl tehlikeli olan uzun süre beden ölçüsü değişmeyenlerde. Prof. Dr. Aysun Bideci konuya ilişkin bilgi verdi.

Çocuklarımızın büyüdüğünü görmek elbette tüm anne babalar için sevinç verici bir durum. Her ne kadar aldığınız kıyafetleri uzun süre giyemiyor olmasından ve hemen kısa gelmesinden şikayetçi olsanız da aslında uzmanlara göre bu iyi bir şey. Eğer çocuğunuza aldığınız pantolonun boyu kısalmıyo ve uzun süre aynı kıyafetleri giyebiliyorsa işte o zaman ortada bir sorun var demektir. Önceki yıllardaki kıyafetlerini rahatlıkla giymeye devam eden çocuklarda uzmanlara göre büyüme geriliği olma riski yüksek.

Etek boyu ve paça boyu çocuklarda ilk olarak kısa gelmeye başlayan bölümleridir kıyafetlerin. Çocuğunuz sınıf içinde yaşıtlarına göre kısa kalıyorsa ve her yıl aynı kıyafetleri herhangi bir kısalma olmaksızın giyebiliyorsa o zaman mutlaka büyüme geriliğinden şüphelenilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar boy ve ağırlığın yaş ve cinsiyete göre hazırlanana büyüme eğrilerinde normalken bir anda aşağı doğru gitmesinin büyüme geriliği olduğunu belirten uzmanlar çocuklarda uzamanın ilk yaşta 25 cm iken, ilerleyen yıllarda daha da yavaşladığını, ergenlik döneminde ise toplam kızlarda 20-25 santimetre erkeklerde ise 25-30 santimetre arasında uzama görülebileceğini belirttiler.

Peki çocuklarda büyümeyi etkileyen faktörler nelerdir diye merak ettiğimizde karşımıza genetik özellikler, beslenme, hormonal denge, kemik yapısı, ptikososyal etkiler, kronik hastalıklar çıkıyor. Bu tür kilo azlığı ve büyüme geriliği gibi durumlarda uzmanlar çölyak hastalığının da araştırılmasını öneriyorlar.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *