» 
»
 

Çocuklarda enfeksiyona dikkat! İşitme kaybına neden olabilir

Bebeklikten ergenliğe kadar geçen süreçte kızamık, kabakulak gibi enfeksiyonlar dikkate alınmadığı takdirde çocuklarda işitme kaybına yol açabiliyor. Ayrıntılar haberimizde…

Uluslararası İşitme Engelliler günü dolayısı ile işitme kayıpları ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Yücel Anadolu, dünya üzerinde yaklaşık 360 milyon işitme engelli insanın bulunduğunu ifade ederek, işitme engelinin doğuştan olabileceği gibi, sonradan da çocukluktan ergenlik ve yetişkinlik dönemine kadar geçirilen sürekçe karşılaşılan enfeksiyonlar nedeni ile de ortaya çıkabildiğini ifade etti.

Karşılaşılan enfeksiyonların hafife alınmaması gerektiğini vurgulayan Anadolu, çocukluk çağında geçirilen kızamık, kabakulak, menenjit, kızamıkçık, suçiçeği gibi enfeksiyonlar ve yüksek ateş nedeni ile havale geçirilmesine sebep olacak ölçüde geçirilen hastalıkların iç kulak hasarı ve işitme kaybına yol açabildiğini, çocuklarda kullanılan iç kulaktaki duyu hücrelerine ve sinir hücrelerine zarar veren bazı toktik ilaçlar da kalıcı iç kulak hasarı ve işitme kaybına neden olabileceğini kaydetti.

Prof. Dr. Yücel Anadolu, işitme engeli problemi yaşayan çocukluklarda konuşma bozuklukları yaşandığını, çocuğun konuşamadığını ve konuşması geciken çocukların aileleri için bunların belirti olabileceğini ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *