» 
»
 

Çocuklarda hiperaktifliğe dikkat!

Çocuklarda hiperaktive ozukluğu ve dikkat ektikliğinin yaygın görülen bir problem olduğunu vurgulayan Uzman Ptikolog Merve Demir, hiperaktif çocuk nasıl anlaşılır? Tedavisi nasıldır? Sorularını açıklıyor.

Dikkat sorunları ile birlikte aşırı ve kontrolsüz hareketlilik hiperaktiflik belirtilerindendir. Bazı çocuklarda dikkat dağınıklılığı, bazı çocuklarda ise aşırı hareketlilik ve kontolsüz hareketlilik görülmektedir. Fakat çoğu çocukta hem dikkat dağınıklılığı hem de aşırı ve kontrolsüz hareketlilik yaygın olarak görülmektedir. Bu durumda ise çocuğun yaşamı olumsuz etkilenmektedir. Şımarık ve yaramaz çocukarın, anne-babalarının yalnış ya da olumsuz tutumlarından dolayı olmadığı, hiperaktifiğin oluşumunda genetik faktörlerin etkili olduğunu belirten Nişantaşı Ptikiyatri Merkezinden Çocuk-Ergen Ptikoterapsti Uzman Ptikolog Merve Demir, dikkat ektikliği ve hiperaktive bozukluğu olan çocukların özelliklerini dile getirdi.

Hipertaktif ve dikkat bozukluğu olan çocuklar, dikkat sürdürmekte zorlanır ve dikkatsizlikten dolayı eğitim hayatından da olumsuz etkilenir. Kendisi ile doğrudan konuşulduğunda dinlemiyor gibi gözükürler. Ödevlerini yapmak istemez ve dersin başına oturmak istemez. Unutkandır ve sorumluluklarını yerine getirmz. Uzun süre hareketsz kalamaz ve kıpır kıpırdır. Aşırı konuşkandır. Sessiz oyun oynayamazlar. Aynı zamanda arkadaşları ile de sorun yaşarlar. Dağınık ve düzensiz çalışırlar.

Hiperaktive bozukluğu ve dikkat ektikliği tedavinsinde, ptikoterapi, ilaç tedavisi, okul-öğretmen ve aile iş birliği içerisinde olmalıdır. Çocukla yapılan oyun terapisi, çocuğun kendi hayatını nasıl idare edeceğini öğretir. Sakinleşmeyi ve kendisini kontrol etmeyi öğrenir. Problem çözme becerileri ve duygularını kontrollü olarak ifade etmeyi öğrenir. Oyun terapisi kadar, öğretmenlerin ve başta ailenin çocuğa nasıl davranması gerektiği de önemlidir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *