» 
»
 

Çocuklarda horlama ile ilgili bilmeniz gerekenler!

Çocuklarda horlama ile ilgili ENTO Kulak Burun Boğaz Cerrahi Tıp Merkezi doktorlarından Op. Dr. Fırat Demirtaşoğlu'nun yaptığı açıklamaya göre bunun sebebi geniz eti, sinüzit, gribal enfeksiyon, kemik eğriliği olabilir! İşte çocuklarda horlamanın sebepleri

Op. Dr. Fırat Demirtaşoğlu, horlayan çocukların mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini söyledi. Dr. Demirtaşoğlu, kemik eğriliği, enfeksiyon, geniz eti rahatsızlıklarının çocuklara horlamaya neden olabilecek sebepler arasında olduğunu söyledi.

ENTO Kulak Burun Boğaz Cerrahi Tıp Merkezi doktorlarından Op. Dr. Fırat Demirtaşoğlu, çocuklarda görülen horlama rahatsızlığının birçok sebebi olabileceğini belirtti. Horlamanın başlıca nedenleri arasında enfeksiyon ve alerjik enflamasyonların sayabileceklerini belirten Dr. Demirtaşoğlu, “Ancak bunlar geçici horlama sebepleridir. Genellikle gribal enfeksiyon ya da sinüzit gibi enfeksiyonlarda rahatsızlık geçene kadar devam eden burun tıkanıklığı sebebiyle horlama olabilir. Alerjik çocuklarda burun içerisindeki mukozaya bağlı da horlamanın olduğu görülebilir. Ancak bu da alerji tedavisiyle çözülebilir. Diğer bir horlama sebebi ise anatomik darlıklara bağlı horlamadır. Kemik eğrilikleri ve burun etlerine bağlı da horlama gelişebilir. En sık görülen sebep ise geniz etine bağlı horlamadır” diye ifade etti.

Çocuklarda burun kemik eğriliklerinin belli bir yaşa gelip gelişimini tamamlayana kadar tedavisinin olmadığının altını çizen Dr. Demirtaşoğlu, “Bu rahatsızlığın ameliyatla düzeltilmesi mümkün olmasına rağmen, çocuklarda kemik gelişimi tamamlanana kadar buruna yönelik cerrahi işlemlemler yapılmamaktadır. Bu dönem kimi otörler için 14 yaş kimi otörler için ise 16-18 yaş olarak değerlendiriliyor. Horlama çok ciddiyse çocuğun nefesi kesiliyorsa böyle bir durumda cerrahi tedavi önerilir. Geniz etinin büyümesine bağlı kulaklarda sıvı birikmesi, işitme kaybı varsa böyle durumlarda da cerrahi tedavi düşünülebilir” diye ifadelerine devam etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *