» 
»
 

Çocuklarda iki aydan fazla süren orta kulak iltihabına dikkat!

Konunun uzmanı Op. Dr. Bekir Oksay, iki ayın üzerinde bir sürede iyileşmeyen orta kulan iltihaplarında tıbbi müdahale yapılması gerekebileceğini ifade ederek konu hakkında önemli bilgiler aktardı.

Op. Dr. Bekir Oksay bu enfeksiyon çeşidinini en çok kış mevsiminde ve 5-6 yaş aralığındaki çocuklarda görüldüğünü ifade ederek, bir odaya benzettiği kulak yapısında özellikle çocuklarda gözlemlenen geniz eti dalayışı ile odalara açılan kapının çok iyi çalışamadığını hatta östaki borusunun tıkanabileceğini kaydetti.

Tıkanan östaki borusu ve geniz eti dolayısı ile kapının kapanması iel odadaki havanın bittiğini bu sebeple de duvarların havayı emerek, kulak zarı içeriye doğru çökme meydana geldiğini belirten Oksay, işitme bozukluğuna neden olduğunu ifade etti.

Sonrasında ise odanın sıvılarla dolarak bu sıvıların içerisinde bakteri ürediğine de dikkat çeken Oksay, zamanla kulak zarının bombelenerek şiddetli bir kulak ağrısına sebebiyet verdiğini açıkladı. Genelde enfeksiyonun ilaç tedavisi ile bir iki hafta içerisinde tamamen düzeldiğini belirten Oksay, istisna olarak durumlarda sürenin uzadığını bu tür durumlarda da tıbbi müdahale gerektiğini ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *