» 
»
 

Çocuklarda obezitenin nedenleri ve uzmanından tavsiyeler

Tombik bebekleri kim sevmez ki? Minnoş yanakları ve yusyuvarlak suratlarıyla sevimliliklerine diyecek yoktur. Ancak mide büyümesi sonucu çocuklarda obezite meydana gelmesi ciddi sorunları da beraberinde getiriyor.

Çocuklarda yeme alışkanlıkları gelecek için sağlıklarında büyük rol oynuyor. Uzmanlardan gelen uyarılara göre televizyon karşısında yemek yedirilen bebek ve çocuklarda obezite görülme olasılığı oldukça fazla. Film ya da reklam izlerken, bilgisayar gibi başka şeylerle oyalanarak yemek yedirilen bebek ve çocukların tokluk hormonunun uyarılmasına fırsat verilmeden ihtiyacı olandan fazla tüketmesine yol açılıyor ve bu da mide büyümesine neden oluyor.

Çocuklara sunduğunuz gıdaları sadece ağız açma ve yutma refleksi şeklinde yediğinde çocuk doyduğunu anlamıyor ve midede oluşan büyüme nedeniyle obeziteye davetiye çıkarılmış oluyor. Sadece büyüklerde değil, obezite bebek ve çocukları da tüm dünyada ciddi anlamda tehdit ediyor diyen Diyetisyen Neslihan Aktepe, obeziteye ilişkin verdiği bilgilerde beslenme alışkanlıklarının kazandırılmasında 0-2 yaş aralığının önemine dikkat çekti. Büyüme ve gelişme döneminin en hızlı olduğu dönem olan doğum sonrasından itibaren 2 yaşına kadarki süreç küçük çocukların doğru beslenme alışkanlıkları kazanması açısından büyük bir öneme sahip.

Bu süreçte yenidoğan beslenmesinde anne sütünün en uygun besin olduğunu vurgulayan Aktepe, eğer mümkünse bebekleri 2 yaşına kadar emzirmenin de önemine dikkat çekti. Özellikle ilk altı ay boyunca anne sütü dışında bebeğin hiç bir besin almasına gerek olmadığını belirten Aktepe, bunun dışında besin verilmemesinin de önemli olduğunu ifade etti.

0-2 yaş grubundaki çocuklarda eğer endokrin hormonlarında bir problemle karşılaşılmamışsa, obezitenin ortaya çıkma olasılığı olmadığını belirten Diyetisyen Aktepe, eğer çocuk bu yaş grubunda kilolu ya da obez ise bu durumdan sorumlu olanların ebeveynleri olduğunu ifade etti. Anne ve babada yanlış beslenme alışkanlıkları oluşmuşsa bebeklerinin de obeziteye yakalanma olasılığının arttığını vurguladı.

Oturabilecek durumda olan çocuklarda yemek yedirilirken mutlaka masanın tercih edilmesi gerektiğini belirten Aktepe, küçük dahi olsalar mama sandalyesi aracılığıyla aile ile birlikte sofrada bulunmasının önemine dikkati çekti. Bazen yemek yedirilirken anne ya da bakıcı tarafından zorlanıldığında işi kolaylaştırmak adına çizgi film, reklam, vs karşısında yemek yedirmeye uğraşmanın çocuğun sağlığı açısından çok yanlış olduğunu belirten Aktepe, böyle durumlarda bebek ya da çocukların gıdaları ne kadar yediklerini fark etmeden tükettiklerini ve tokluk hissetmediklerini belirtti. Aktepe, bilinçsiz bir şekilde sadece ağız açma kapama ve yutma refleksine bağlı bu beslenme şekli nedeniyle ihtiyacından fazla ve zevk almadan gıda tüketen çocuk ya da bebeklerin gereksiz bir şekilde midelerinin de büyüdüğünü ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *