» 
»
 

Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonu kış aylarında artış gösteriyor

Özellikle çocukları etkileyen üst solunum yolu enfeksiyonları kış aylarında daha sık görülüyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ebru Kaplan çocuklarda üst solunum yolu hastalıkları ile ilgili bilgi verdi.

Kış aylarında daha çok kapalı ortamlarda bulunulması nedeniyle enfeksiyonların yaygınlaştığını belirten Kaplan, üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı alınması gereken önemleri anlattı.

Çocukları üst solunum yolu enfeksiyonlarından korumak için beslenmeye vurgu yapan Özel Gözde İzmir Hastanesi KBB Uzmanı Op. Dr. Kaplan, kış aylarında kuru meyve, yeşil yapraklı sebzeler, omega 3 açısından zengin küçük balıkların tüketilmesini tavsiye etti. Şekerli ve hazır gıdalardan uzak durulması gerektiğini belirten Kaplan, bu tür gıdaların çocukların bağışıklık sisteminde herhangi bir fayda sağlamadığını, bunun yerine ev yapımı reçel, bal ya da meyve tüketmeleri gerektiğini belirtti. Kan şekerini yavaş yavaş yükseltmeleri nedeniyle bu tür gıdaların dah uzun süre etkili olduğunu aktaran Kaplan ayrıca D vitamini alımı için de çocukların mümkün olduğunda elleri ve yüzü açık olarak güneşe çıkarılması tacsiyesinde bulundu.

Çocukların anaokulları ya da okullar gibi kapalı ortamlarda hastalıkları birbirlerine bulaştırma riskinin daha yüksek olduğunu aktaran Kaplan, üst solunum yolu enfeksiyonlarına virüs ya da bakterilerin sebep olabildiğini, bu nedenle hasta çocukların okula gönderilmemesi gerektiğini kaydetti. Diğer çocuklardan izole edilmesi gerek hasta çocukların istirihat halinde olmaları gerektiğini belirten Kaplan, hapşırdığında ellerini yerine kollarını kullanmayı ve mendil kullanma ile el yıkama alışkanlığının mutlaka kazandırılması gerektiğini belirtti.

Kış aylarında çocukların hastalanmaması için gereken bağışıklığın bitkisel takviye ve vitaminler ile sağlanabileceğini de belirten Kaplan, özellikle üzerinde mikropların 3-4 gün yaşayabildiği oyuncakların sık dezenfekte edilmesini tavsiye etti. Sınıf ortamlarının ise sık havalandırılmasını öneren Kaplan, çocukların havlularının, çatal kaşıklarının mutlaka ayrılması gerektiğini ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *