» 
»
 

Çocukların beslenme çantası için pratik tarifler

Okul dönemi boyunca anne ve babalarının gözünden saatlerce uzak kalan çocukların beslenme alışkanlıklarını edinebilmeleri için sağlıklı bir beslenme çantasına ihtiyaçları vardır. Peki, çocukların beslenme çantası için hazırlanabilecek pratik tarifler nelerdir? Beslenme çantasında neler olmalıdır? Ayrıntılar detayda...

Okul çağında çocuklar ömürleri boyunca sürecek davranışlar ve alışkanlıklar kazanmaya başlar. Bu dönemlerde çocuklar için en önemli detaylardan birisi de dengeli beslenme alışkanlığıdır. Beslenme çocukların hem sağlığı hem de hastalıkların önlenmesi açısından büyük önem taşır. Uzmanlar çocukların okul başarısını da etkileyecek beslenme alışkanlıkları açısından önerilerde bulunuyor.

Çocukların beslenme çantasında neler olmalı? Uzmanlar çocukların beslenme çantalarında mutlaka ekmek ve tahıl, et, süt, sebze ile meyve grubunun olması gerektiğini söylüyor. Evde kazanılan beslenme alışkanlıklarının okul döneminde de sürdürülebilmesi için çocukların doğru şekilde beslenmesi gerekiyor. Bu konuda ise ebeveynlere iş düşüyor. Beslenme çantası için pratik tarifler her zaman yeterli olmayabilir. Hamur işi, kızartma, sandviç, abur cubur gibi besinlerin beslenme çantasında bulunmaması gereken türlerdendir. Obeziteye yakalanmanın çok küçük yaşlara düştüğü bu çağlarda çocukların yeterli miktarda her türlü besin gruplarından tüketmeleri gerekir.

Çocuklar gece boyunca süren uzun açlık sonrasında, ilk enerji kaynağı olarak okul öncesi sağlam kahvaltı yapmaları gerekir. Kahvaltı öğünü asla atlanmaması gereken ve çocukların okuldaki başarısını ciddi anlamda etkileyen önemli bir etkendir. Kahvaltıda peynir, zeytin, çavdar ya da buğday ekmeği, yumurta, pekmez gibi besin öğeleri ile sağlıklı bir kahvaltı yapılmalıdır.

Ardından öğle için beslenme çantasında mutlaka et ve tavuk gibi protein kaynağı besinler ile tam buğday ekmeği ile sandviç hazırlanmalıdır. Yanına mevsim sebzeleri yoğurt veya ayran, ara öğünler için ise atıştırmalık fındık, badem, ceviz, kuru meyveler ve ev yapımı havuçlu kek çocuklar için sağlıklı ve verimli bir beslenme çantasında olması gereken besinlerdir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *