» 
»
 

Çocukların beslenmesine ne koymak gerekiyor?

Çocukların sağlıklı bir şekilde gelişimlerini tamamlamaları ve düzenli bir beslenme alışkanlığı kazanabilmeleri için alışkınlık kazanmaları gerekmektedir. Okul döneminin de başlaması ile çocukların beslenmesine ne koymak gerekir soruları ile karşı karşıya kalan veliler için Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Evrim Demirel, açıklamalarda bulunuyor. İşte detaylar...

Yeni bir eğitim-öğretim dönemi başladı. Sürekli evde ve göz önünde düzenli olarak beslenen çocukların, okul hayatlarında da bu alışkanlıklarını sürdürmeleri gerekir. Neredeyse tüm günlerini okulda geçiren çocukların beslenme çantaları, çocukların sağlığı için ve obezite probleminin önüne geçebilmek için uygun bir şekilde hazırlanmalıdır. İki ve üç yaşlarında anne-babalarından gördüğü beslenme şekli ile alışkanlık kazanan çocukların aynı alışkanlıkları okul hayatı boyunca da devam ettirebilmeleri için öğünlerini düzenli ve sağlıklı olarak yapmaları gerekir. Peki çocukların beslenmesine neler koymak gerekiyor? Medicana Konya Hastanesi Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Evrim Demirel, anne ve babalara tavsiyelerde bulunuyor.

Çocukların özellikle yeni bir güne çok iyi bir kahvaltı ile başlamaları gerekir. Sabah kahvaltısı çocukların olmazsa olmazıdır. Mesela sabah kahvaltısında içilen süt hem kemik hem de diş sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Güne sağlıklı olarak başlayan çocuklar, gün içerisinde de aynı profilde beslenmeye devam edecektir. Çocukların beslenmesinde sebze ve salata grubu besinler olmalıdır. Kavurma ve kızartma gibi sıvı yağ ile yapılmış yiyecekler bulunmamalıdır.

Fast food ve abur cuburlar çocukların beslenme çantasında olmamalıdır. Çikolata, bisküvi, hazır meyve suyu gibi yiyecekler yerine el yapımı kek, kurabiye gibi atıştırmalıklar ve hazır meyve suyu yerine komposto suyu konulmalıdır. Haftada en az bir kere balık, köfte veya tavuğu çocuklar mutlaka tüketmelidir. Bunun yanı sıra ceviz, badem ve kuru meyveler de ara öğün olarak çocukların beslenme çantalarında bulunmalıdır. Ayrıca çocukların gün içerisinde mutlaka sıvı tüketimi ve su tüketimine de dikkat edilmelidir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *