» 
»
 

Çocukların bitki çayı tüketimine dikkat!

Son dönemlerde bitki çayına talep giderek artıyor. Özellikle pek çok ebeveyn, çocuklarının şikayetleri üzerine bitki çayı vermeyi tercih ediyor. Peki, çocuklara bitki çayı vermek doğru mu? Hangi bitki çayının, hangi faydaları vardır? Ayrıntılar haberde...

Eski çağlardan bu yana bitkilerin mucizevi şifası bilinmektedir. Günümüzde de hemen hemen çeşitli bitki çayları tüketilmektedir. Anne ve babalar, çocuklarının bir takım problemleri için onlara bitki çayı içirirler. Ancak bitkisel olan herşeyin zararsız olduğunu düşünmek yanlış sonuçlar doğurabilir. İlaç yapımında da kullanılan doğal bitkiler, yanlış kullanım sonrasında ciddi yan etkilere sahiptir.

Öte yandan çocuğunuz eğer bir ilaç kullanıyorsa, bunun yanı sıra bitki çayı tüketmesi de ilaç ile etkileşim sağlayarak istenmedik sonuçlar meydana getirebilir. Ayrıca, ilacın etkisinin kaybolmasına da neden olabilir. Bu nedenle çocuklarınıza bitki çayı hazırlarken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Memorial Ankara Hastanese Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. İncilay Üstündağ, anne ve babaların bilinçlenmesi için bir takım açıklamalarda bulundu. Hiçbir bitki çayı doktora danışmadan tüketilmemelidir. Çocukların tükettiği çaylar içerisine şeker ya da aroma vericiler konulmamalıdır. Açıkta satılan bitkiler ve bitki karışımları tercih edilmemelidir.

6 aydan küçük bebeklere anne sütü haricinde hiçbir şey verilmemelidir. Yine 6 aydan küçük çocuklara gaz sancısı ya da uyku problemleri gibi durumlarda anason, rezene gibi çaylar verilmemeli, emziren anneler de her bitki çayını tüketmemelidir. Bitki çayları kaynatılmamalı, sıcak suda demlenmelidir.

HANGİ BİTKİ ÇAYININ HANGİ FAYDALARI VARDIR?

Rezene; Sindirimi kolaylaştırıcı etkisinden dolayı, süt artırıcıdır. Gaz gidericidir. Ancak 6 aydan küçük ve özellikle yenidoğan bebeğe verilmesi yerine, emziren annenin tüketmesi daha doğrudur.

Ihlamur; Soğuk algınlığına ve geribe karşı oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Kabızlığı önler ve öksürüğün yumuşamasına yardımcıdır. Çocuklarda 6. aydan sonra doktor önerisi ile günde bir yada iki kez yarım fincan kadar verilebilir.

Anason; Sindirimi kolaylaştırıcı, gaz gidericidir. Emzirme döneminde anneler içmeli, bebeğe verilmemelidir.

Adaçayı; Soğuk algınlığı için tercih edilen bir bitkidir. 2 yaş altındaki çocukların içmemesi önerilir.

Papatya; Uykusuzlupa ve mide kramplarına iyi gelir. Rahatlatıcı bir etkisi vardır. Çocuklarda 6. aydan sonra doktor önerisi ile günde bir iki kez yarım fincan kadar verilebilir.

Nane; Spazm giderici etkisi bulunmatadır. Kusma, bulantı gibi durumlarda nane-limon çayı hem yetişkinlere hem de çocuklara iyi gelmektedir. Çocuklara 6. aydan sonra kullanılması önerilir.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *