» 
»
 

Çocukların göz sağlığına iyi gelen 5 mucize besin

Çocuklarımızın göz sağlığını olumsuz yönde etkileyen teknolojinin zararlı etkilerinden onları korumak için beslenme dikkat edilmesi gereken en önemli husus. Uzmanımız Emre Uzun göz sağlığını korumaya birebir besinleri anlatarak, çocukların iştahla yiyeceği tarifler veriyor.

Ebeveynler çocuklara bilgisayar, tablet, akıllı telefon, televizyon gibi cihazlarda kısıtlamalar getirse de uzak tutmayı pek başaramazlar. Günümüzde eğitimin bir parçası haline gelen teknolojiden uzak durmak mümkün olmadığına göre zararlarını en aza indirgemek için beslenmelerine dikkat etmek önemli…

Diyetisyen Emre Uzun, doğru beslenmenin çocukların göz sağlığını korumak için şart olduğunu aktardı. Betakaroten, C vitamini, E vitamini açısından zengin besinler yaş ilerledikçe görme yeteneğinin zayıflamasını yavaşlattığını ifade eden Emre Uzun, lutein, zeaksantin, çinko ve selenyum içeren besinlerin gözleri güçlendirmek ve görme duyusunu korumak için çok önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Uzun “beş süper besin” olarak altını çizdiği havuç, koyu yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, badem ve yağlı balıkların özellikle tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Bu bağlamda araştırmalar gösteriyorki, havuç betakaroten sayesinde retinanın ve gözün diğer bölümlerinin işlevlerini desteklerken, yeşil yapraklı sebzeler katarakt maküler dejenerasyonun gelişmesini önlerler.

Ayrıca yumurta retinayı korurken, badem günlük E vitamini ihtiyacımızın yarısını karşılar. Yağlı balıklar da kuru göz sendromuna bağlı göz hastalıklarını önler.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *