» 
»
 

Çocukların yatak odalarındaki televizyon obezite riskini artırabilir!

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, yatak odasında televizyon bulunan çocuklar, ilerleyen zamanlarda obezite riski ile karşı karşıya kalıyor. Yatak odasında televizyon ile fazla kilolu olmak arasında net bir bağlantı ortaya çıkarıldı.

Günümüzde her ne kadar televizyonun yerini akıllı tabletler, telefonlar almış olsa da televizyon hala daha vazgeçilmezler arasında. Peki çocukların yatak odalarına televizyon koymak ne gibi sonuçlar ortaya çıkarıyor? BariatrikLab Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi kurucusu Prof. Dr. Halil Coşkun, çocukların yatak odalarında televizyon bulundurulması üzerine bilgi verdi.

University College London tarafından bu konuda yapılan bir araştırmanın sonuçları hakkında açıklama yapan Coşkun, 2000-2001 doğumlu 12 binin üstünde çocuk hakkında toplanan verilerin tarandığını, bu verilerin de İngiliz Kohort Çalışması'na alındığını belirtti. 7-11 yaş aralığındaki çocukların yarısından fazlasının yatak odasında TV olduğunun ortaya çıktığını belirten Coşkun, bunlardan 7 yaş kızların yatak odasında tv bulunmayanlara göre 11 yaşlarında fazla kilolu olma riskinin yüzde 30 daha yüksek olduğunun ortaya çıktığını aktardı.

Erkek çocuklarda fazla kilolu olma ihtimalinin yüzde 20 oranında görüldüğü araştırmada ailelerin verdiği bilgilere göre kız çocuklarının yatak odalarında geçirdikleri süre ile obezite riskinin doğru orantılı olarak arttığı belirlenirken, aileler erkek çocukları ile ilgili böyle bir kanıda bulunmadı. Prof. Dr. Coşkun, ailelerin verdiği bilgilere göre bilgisayar başında oyunla geçirilen sürenin de kilo alımıyla ilgili olmadığı belirlendiği bilgisini aktardı.

Yatak odasından 7 yaşından itibaren tv olan çocukların önceki ağırlığına bakılmaksızın 4 yıl sonrasında kilolu olma riskinin arttığını ifade eden Coşkun, bu nedenle bulguların ciddiye alınması gerektiğinin altını çizdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *