» 
»
 

Çocukların yemek yememesinin ciddi sebepleri olabilir

Op. Dr. Ümit Filiz çocukların yemek yemelerinde bademcik iltihabının büyük rol oynadığını söyledi. Beslenme sorunlarının sebebi olarak, bağışıklık sisteminde de ciddi sorunlar olabileceği konusunda anne ve babaları uyarıyor.

İzmir Bornovo'daki Özel ENTO Kulak Burun Boğaz Tıp Merkezi KBB Op. Dr. Ümit Filiz çocuklardaki yemek yememe sorunu ve iştahsızlıklarla ilgili problemlerin nedenlerini açıklıyor. Çocuklardaki boğaz ve bademcik iltihabı ilgili anne ve babaları uyarıyor. Küçük çocukların kemik iliği gelişimi 3-4 yaşlarında tamamladığnı, bademciklerin bağışıklık sisteminde önemli rol oynadığını söylüyor. Vücudun savunma merkezi olan bağışıklık sisteminin zayıflamasından dolayı çocuklarda iştahsızlık görüldüğünü, bademciklerde oluşan enfeksiyondan dolayı çocuklarının yeme içmede problem yaşadıklarını dile getiriyor.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Doktor Ümit Filiz, çocukların bademcik iltihaplanmasından sonra hem uykuda, hem yemek yemede çektiği güçlüklerden dolayı zaman içerisinde iştahsızlığın yer ettiğini ve çocukların pskolojilerinin bozukluduğunu da ifade ediyor. Çocukların sık sık bademcik iltihabı sorunu ile karşılaşması uyku kalitesini de aşırı etkiliyor. Çocuklardaki bu enfeksiyon ile birlikte nefes almakta, yeme içmede zorluk sürekli tekrarladığında bu konuda uzman bir doktora muayene edilmesinde ve eğer bu durumla sık sık karşılaşılıyorsa çocuğun daha kaliteli yaşaması için bademciklerinin alınmasının gerektiğini söylüyor. Bademcik ameliyatının üst solunum yolundaki sık sık tıkanıklıklar ve aşırı iltihaplanma, yıl içerisinde 7-8 kez ateşli bir şekilde bademcik iltihaplanmasından dolayı bademcik ameliyatı yapılması gerektiği söyleniyor. Bademcik ameliyatının ise 4 yaşından sonra yapılması öneriliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *