» 
»
 

Çocuklarına 'Allah' soyadını vermek isteyen aileye ABD'den ret

ABD yaşanan olay herkesi hayrete düşürdü. 22 aylık kızlarına "Allah" soyadını vermek için müracaat eden ailenin talebi reddedildi. Aile konuyu mahkemeye taşıdı.

Bir gazetede yer alan habere göre ABD'de bir çift 22 aylık kızlarına "Allah soyadı" vermek isteyince Georgia eyalet yönetimi kendilerine doğum belgesi vermedi. Bunun üzerine eyalet yönetimine aile adına Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) dava açtı. Fulton Yüksek Mahkemesinde görülen davada eğer doğum belgesi verilmezse 22 aylık kızları için sosyal güvenlik numarası alamayacakları belirtildi.

Kızlarının soyadını asil bir isim olduğu için "Allah" koyduklarını belirten çift bu konuda detay vermek istemezken önemli olanın yasaların ne dediği ve ebeveyn olarak hakları olduğunu öne sürdü. Yapılanı "haklarının açık bir ihlali" olarak değerlendiren ailenin avukatı ise çocuğun ismine ailenin karar vereceğini, durumun bu kadar basit olduğunu dile getirdi.

Georgia Kamu Sağlığı yetkilileri ise eyalet kanunu gereğince çocuğun soyadının ya annesinin ya babasının ya da iki soyadının bir kombinasyonu şeklinde olabileceğini vurguladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *