» 
»
 

Cuma namazı 17 Şubat'ta saat kaçta kılınacak?

Öğle namazı vaktinde kılınan Cuma namazı 17 Şubat günü saat kaçta kılınacak, cuma gününün fazileti nedir merak edenler için detaylar haberimizde.

Peygamber Efendimizin Günlerin en hayırlısı Cuma'dır sözlerinden de anlaşılacağı üzere Müslüman alemi için önemli bir gün olan Cuma müminlerin bayramı olarak bilinir. Cuma namaz saatleri ise İstanbul için 13.25, Ankara için 13.10, İzmir için 13.32, Bursa için 13.25. Cuma namaz saatleri için Diyanet İşleri Başkanlığı'nın web sitesi diyanet.gov.tr ziyaret edilebilir.

NAMAZ SAATLERİ

Cuma namazı 16 rekat olarak kılınır ve ilk olarak dört rekat ilk sünnet, sonra ikinci ezan ve hutbenin okunmasının ardından ikamet okunarak cemaat ile Cuma namazının 2 rekat farzı kılınır. Daha sonra da 4 rekat son sünnet kılınır. Bunların ardından ise öğle namazının farzı gibi zuhr-i ahir namazı kılınır ve ardından vaktin iki rekat sünneti kılınır. Kitap, sünnet ve icma ile farz olduğu sabit olan namazlardan Cuma namazı 2 rekat farzdan oluşur. Cuma namazının diğer namazlardan farkı daha öncesinde hutbe okunmasıdır. Cuma namazı o gün kılınacak öğle namazının yerini tutar.

Cuma günü yapılması gerekenler arasında gusletmek, güzel koku sürmek, temiz giyinmek, saç tırnak kesmek gibi sünnetler bulunur. Perşembe ikindiden sonra karşılanmaya başlayan Cuma günü istiğfar etmek, Kur'an-ı Kerim okumak, az da olsa sadaka vermek iyi olacaktır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *