» 
»
 

Cumhurbaşkanı, Antartika üssü projesine el koydu!

Türkiye'nin Antartika kıtasında üs kurma projesini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı üstlendi.

Antartika kıtasında üs kurma hususunda Türkiye çalışmalarını hızlandırıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha öncesinde bazı üniversiteler ve STK'ların çalışmalar yaptığı bu Antartika üssü projesi için Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nı görevlendirdi.

Bakanlık, proje ile ilişkin yol haritasını ve eylem planını belirledi. Bu yol haritasına göre, öncelikle TUBİTAK ve İTÜ'den bilim adamları ile uzmanların bulunduğu bir çalışma grubu oluşturulacak. Bu heyet, Türkiye'ye ait olarak üs için, Türkiye'nin nasıl, hangi büyüklükte ve hangi konumda bilim üssü kurması gerektiğini kesinleştirecek. Öte yandan, gereken bilimsel ekipman ve yapı malzemelerini de belirleyecek.

Heyet içerisinde, mühendislik, biyoloji, deniz bilimleri, fizik ve jeofizik alanlarında uzmanların olması tahmin edilirken, Antartika'daki şartlardan dolayı havanın eksi 80'i gördüğü heyet Antartika'ya Kasım ayında yola çıkacak. Heyetin bölgeye gemi ile seyahat edilmesi sağlanacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *