» 
»
 

Cumhurbaşkanı Erdoğan AB için referandum sinyali verdi

16 Nisan'dan sonra bazı sürprizler olabileceğini daha önce dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB müzakereleri için bir referandum yoluna gidilebileceğini açıkladı. Erdoğan: Çünkü 54 sene Türkiye kapıda bekletildi dedi.

Belek Cornelia De Lux Otel'de dün York Dükü Prens Andrew'u kabul eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabulün ardından Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu 6. Toplantısı akşam yemeği ve kapanış törenine katıldı. Törende yaptığı konuşmada İsviçre'de terör örgütü yandaşlarının kendi aleyhinde açtıkları pankarta tepki göstererek " İsviçre Parlamentosu önünde bakıyorsunuz, aşırı terör örgütleri benim resmimi koyuyor, yanında da şakağıma silah dayıyor. Böyle bir mantık, böyle bir anlayış olabilir mi? " dedi.

York Dükü Prens Andrew'e söylediklerini de aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brexit'le ilgili bir karar aldıklarını ve 16 Nisan'dan sonra Türkiye'de de referanduma gidilebileceğini belirttiğini dile getirdi. Bu duruma boşu boşuna gelinmediğini ifade eden Erdoğan, İsviçre, Almanya, Hollanda ve Belçika'da yaşananlara değinerek benzeri bir Brexit için 16 Nisan'dan yapılacak referandum sonrasında AB ile müzakereler için de bir referandum yoluna gidilebileceğini belirtti. Erdoğan " Milletimiz ne karar verirse o karara uyarız. Çünkü sene 1963, sene 2017. 54 sene Türkiye kapıda bekletildi." ifadelerini kullandı.

2008 ekonomik krizinin bazı bankaların açgözlülüğü yüzünden ateşlendiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun bedelini tüm dünyanın ödediğini, Suriye, Irak, Yemen ve Libya'daki çatışmaların etkisinin ise sadece komşu ülkelere değil Avrupa ve Amerika'ya kadar tüm dünyada hissedildiğine dikkat çekti.

HEPİMİZ AYNI GEMİDEYİZ
Açlık ve kuraklık nedeniyle kasıp kavrulan Somali'nin yansımalarının tüm kıtada hissedildiğini ifade eden Erdoğan, "Aynı şekilde terörizmin, sınırlara, mesafelere aldırmadan din, inanç, özellikle de ülke ayrımı gözetmeden dünyanın dört bir yanındaki vahşi eylemlerine hep birlikte tanık oluyoruz. Esasen tüm bu hadiseler bize bir gerçeği hatırlatıyor, hepimiz aynı gemideyiz." değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE'YE YATIRIM YAPANLAR HİÇ PİŞMAN OLMADI
Türkiye'de yatırım yapmaları konusunda İngiliz işadamlarına da çağrı yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkenin sunduğu fırsatlarında istifade edilmesini istedi. Türkiye'ye yatırım yapanların bugüne kadar hiç pişman olmadıklarını belirten Erdoğan, önümüzdeki 15 yıllık dönemde 1 trilyon dolar civarında kamu ve özel sektörün alt yapı yatırımı yapmalarını öngördüklerini belirterek "Diğer bir ifade ile 2030 yılına kadar yılda ortalama 70 milyar dolar alt yapı yatırımı yapmayı planlıyoruz" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Davos'ta dönemin IMF başkanına "Siz bizi siyaseten idare etmeyeceksiniz. Bunu kafanızdan silin. Bu ülkenin Başbakanı benim" ifadelerini kullandığını belirterek 2013 yılında tüm IMF borcunu ödediklerini, sonra da IMF'nin kendilerinden borç istediğini kaydetti. Onlara 5 milyar dolar borç verilebileceğini söyleyince ise vazgeçtiklerini belirterek "Baktılar Türkiye cıvıttı bizi borçlandıracak, vazgeçtiler. Biz dik duracağız. Bunlar Türkiye'yi nasıl bir boyunduruk altına almışlardı. Bütün bu pislikleri biz temizlemek zorunda kaldık" dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *