» 
»
 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Lider bir taşın arkasına saklanırsa, millet dağın arkasına saklanır

ABD'nin CBS kanalında yayınlanan "60 dakika" programına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gülen'in iadesi ve Suriye konularında ABD yönetiminin kendisini hayal kırıklığına uğrattığını belirtti.

Ortadoğu'daki gelişmeler ve Fetullah Gülen'in iade süreci ile ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sunucu Steve Kroft'un sorularını yanıtladı. Kroft'un mehter marşı eşliğinde İstanbul izlenimleri ile başlayan programda Türkiye'nin 2 bin yıldır savaşın merkezinde yer aldığı belirtilirken Türkiye'nin NATO için "Vazgeçilmez ancak kızgın" bir müttefik olduğu da vurgulandı.

ABD'nin Türkiye'de kullandığı üslerle ilgili sorulan soru üzerine ABD Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, Kuzey Irak ve Suriye'de DAEŞ'e yönelik operasyonların bu üsler olmadan yürütülemeyeceğini belirterek, ABD'nin bu üsleri kaybetmeyi göze alamayacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ABD'nin Suriye politikası nedeniyle duyduğu üzüntünün hatırlatılması üzerine Erdoğan, Başkan Barack Obama ve yardımcısı Joe Biden ile bu konuyu görüştüklerini belirterek bu konuları ele almada ABD yönetiminin ciddi şekilde başarısız olduğunu, bu durumun da kendilerini üzdüğünü ifade etti.

Kendisine ABD politikaları nedeniyle kızgın göründüğünün söylenmesi üzerine Erdoğan, kendisinin açık sözlü olduğunu, hayal kırıklığına uğradığını belirtti. 15 Temmuz sonrasında Türk halkının ABD'ye büyük kızgınlık duyduğu ve ülkede Amerikan karşıtlığının arttığı vurgulanan programda, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi görüntüler eşiğinde anlatıldı ve bu durumun daha önce hiçbir NATO ülkesinde yaşanmadığı ve parlamentonun TSK içinde yer alan bir fraksiyon tarafından bombalandığı belirtildi.

Erdoğan ve ailesinin darbe girişimi sırasında tatilde olduğu belirtilirken Erdoğan'a kendisi ve ailesi için korkup korkmadığı yönünde sorulan soruya Erdoğan "Steve, bizim inancımızda bir şey var, biz teslimiyet içerisindeyiz, biz ölüme inanmış insanlarız fakat böyle bir olayda eğer siz liderseniz, her şeyden önce halkınıza ölümsüzlüğün mesajını vermeniz lazım çünkü şuna inanıyordum, lider bir taşın arkasına saklanırsa, millet dağın arkasına saklanır." yanıtını verdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın darbe girişimi ile ilgili Fetullah Gülen'i ve onun takipçilerini suçladığı da programda aktarılırken, Erdoğan'ın daha önce Türkiye'nin ABD'ye suçluları iade ettiği, aynı şekilde ABD'den de bunu yapmasının beklendiği yönündeki sözlerine yer verildi.

FETÖ elebaşı Gülen'in iade sürecini ABD'nin mahkeme kararına bağlaması nedeniyle konunun geciktiği vurgulanan programda bu nedenle Gülen'i ABD hükümetinin koruduğu ve ABD istihbarat örgütlerinin olaya dahil olduğu söylentilerine yol açtığı da kaydedildi.

ABD'nin darbe girişimi ile ilgisi olduğu hususunda düşünceleri sorulan Erdoğan, Gülen ABD'de durduğu sürece Türk milletinin bakış açısının değişmeyeceğini belirtti. "Cevabınızdan bu algının değişmesi için hiçbir şey yapmadığınızı anlıyorum." şeklinde konuşan Kroft'a cevaben Erdoğan, "Halkımı aldatamam ki, halkımı bu noktada kandıramam ki. Ben dertliyim, Amerika dertli değil, benim 241 şehidim var." dedi.

Darbe girişimi sonrasında eleştirilerin aşırı tepki gösterildiği yönünde olduğunun söylenmesi üzerine Erdoğani bütün bunların karşısında sessiz kalmasının mümkün olmadığını, bu önlemlerin hakimler ve savcılar tarafından hukuk üstünlüğünde tam uyu içinde alındığını dile getirdi.

ABD ile YPG'ye silah yardımı konusunda yaşanan anlaşmazlığa da değinen Erdoğan programda, "DEAŞ ile savaşıyor diye başka bir terör örgütünü savunamazsınız. Terör örgütleri arasında 'iyi-kötü' diye ayrım yapamazsınız ancak bu konuda ABD ile anlaşamadık." ifadelerini kullandı. 

Yeni ABD yönetimi ile Türkiye ilişkilerinin daha farklı olabileceği vurgulanan programda Trump'ın ve onun ekibinin "Türkiye'yi hayati bir müttefik" olarak nitelendirdiği ve "Gülen'in iade edilmesi gerektiği" konusundaki değerlendirmeleri hatırlatıldı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *