» 
»
 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm Türkiye'nin zaferidir

16 Nisan halk oylamasının sonuçlarını değerlendiren Erdoğan, "16 Nisan, 'evet' veya 'hayır' diyen herkesin, 80 milyon nüfusu, 81 vilayeti, 780 bin kilometrekare toprağıyla tüm Türkiye'nin zaferidir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız da bu zaferin önemli bir parçasıdır." dedi.

Tarabya'daki Huber Köşkü'nde bir basın toplantısı düzenleyerek anayasa değişikliğine ilişkin referandum sonuçlarını değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Hayırlı uğurlu olsun diyorum" diyerek iradesine sahip çıkan millete şükranlarını sundu. Milletin bir kez daha müstesna bir olgunlukla sandık başına gittiğini ve hür iradesiyle TBMM tarafından kabul edilen anayasa değişikliği konusunda görüşünü ifade ettiğini belirten Erdoğan, resmi olmayan sonuçlara göre yaklaşık 25 milyon evet oy ve 1 milyon 300 bin farkın anayasa değişikliğinin kabul edildiğini gösterdiğine işaret etti.

16 Nisan halk oylamasının milletin geleceğine sahip çıktığının önemli bir göstergesi olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün Türkiye 200 yıllık kadim bir tartışma konusu olan yönetim sistemi konusunda tarihi bir karar vermiştir. Bu karar sıradan bir olay değildir. Çok ciddi bir yönetim sistemi üzerindeki değişim, dönüşüm kararının verildiği gündür bugün. Her zaman olduğu gibi bu halk oylamasında da mevcudu savunmak kolay, değişimi savunmak zor olmuştur. Hamdolsun bu zoru başardık ve milletimizin teveccühüyle tarihimizin en önemli yönetim reformunu hayata geçiriyoruz." şeklinde konuştu.

Erdoğan, halk oylaması boyunca "evet" için çalışan ve bu yönde kararlı bir duruş sergileyen AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım'a, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici'ye ve STK'lar ile bütün kurumlara teşekkür etti. Bu anayasa değişikliğinin herhangi bir değişiklik olmadığını, Türkiye'nin tarihinde ilk kez tamamen TBMM'nin ve milletin iradesiyle önemli bir değişime karar verdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet tarihimizde ilk defa tamamen sivil siyaset eliyle yönetim sistemimizi değiştiriyoruz. Bu bakımdan çok önemlidir. Bu değişim elbette anayasa değişikliğiyle gerçekleşiyor ama 16 Nisan bugüne kadar yapılan değişikliklerin ötesinde bir anlama sahiptir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle birlikte yürütme, yasama ve yargı erkleri arasındaki ilişkiler birbirlerinden tamamen ayrılmıştır. Bu üç organ kendi alanlarında yapacakları çalışmalarla aynı ortak hedefe yani tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet amacı doğrultusunda hizmet verecektir." ifadelerini kullandı.

16 Nisan'ın "evet" ya da "hayır" diyen herkesin, 80 milyon nüfus, 81 vilayet, 780 bin kilometrekare toprağıyla tüm Türkiye'nin zaferi olduğunu vurgulayan Erdoğan, yurt dışında yaşayan vatandaşların da bu zaferin önemli bir parçası olduklarını belirtti. Bundan sonra Türkiye'nin vites değiştirerek daha hızlı şekilde ilerleyeceğini kaydeden Erdoğan, "Her alanda Türkiye çok daha önemli adımları, çok daha büyük adımları atmak üzere muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkacak, hiç endişeniz olmasın" dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *