» 
»
 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye’ye yakışan Türk tipi başkanlık sistemi

El-Cezire televizyonuna konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk tipi bir başkanlık sistemi ile Türkiye’nin çok daha hızlı bir şekilde kalkınma fırsatı bulacağını, bu yüzden bunu savunduğunu belirtti.

Katar merkezli olan El-Cezire televizyonunda iki bölüm halinde yayınlanan bir programda yaptığı konuşmada Türkiye’ye Türk tipi bir başkanlık sisteminin devreye sokulmasıyla Türkiye’nin daha hızlı bir kalkınma imkanı bulacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ve Rusya’daki başkanlık sistemlerinin iki önemli örnek olduğunu ifade etti. Türkiye’ye yakışanı ise geleneklerden esinlenerek hazırlanmış Türk tipi bir başkanlık sistemi olarak tanımladı.

Türkiye’yi yöneten koalisyon hükümetleri döneminde başarısızlık olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, tek partili dönemler olan rahmetli Özal ve rahmetli Demirel dönemlerini hatırlattı ve bunları başarılı dönemler olarak değerlendirdi. 7 Haziran seçimlerine kadar tek partili dönemin Ak Parti ile yaşandığını da dile getiren Erdoğan, daha sonra tek parti iktidarı olmayınca koalisyon arayışlarına girildiğini ancak koalisyon arayışlarının netice vermemesi üzerine kendisinin cumhurbaşkanı olarak milli iradeye müracaat ettiğini ifade etti. Bundan sonra açılan tek parti iktidarı yolunu millet ve ülke için çok hayırlı gördüğünü belirten Erdoğan, cumhurbaşkanı olarak koalisyon hükümetinin kurulamaması üzerine ülkenin yeniden seçime götürülmesi noktasında kendisinin bir müdahalesi olup olmadığı yönündeki soruna ise böyle bir durumda yetkisini kullanması gerektiğini aksi takdirde ülkenin kaybedeceğini vurguladı. Tek başına iktidarı yakalayan Türkiye’de milletin memnun olduğunu dile getiren Erdoğan, ülkedeki görüntü de büyümesiyle, ekonomisiyle gayet güzel bir şekilde yoluna devam ediyor." dedi.

Başkanlık sistemi ile ilgili de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyadaki başkanlık sistemi ile yönetilen ülkeleri ve Türkiye’nin hangi sistemle daha hızlı kalkınabileceğini hesaplayan biri olarak bunun temini noktasında çalıştığını ifade etti. Rahmetli Demirel, Turgut Özal, Necmettin Erbakan ve Alparslan Türkeş gibi

daha önceki siyasetçilerin de bu sistemi dile getirdiklerini belirten Erdoğan, Amerika ve Rusya’nın bunun iki örneği olmasına karşın ikisinin de çalışma sistemlerinin farklı olduğuna dikkat çekti ve “Diyorum ki biz geleneklerimizden de esinlenerek Türkiye'ye yakışan Türk tipi bir başkanlık sistemini devreye sokalım. Bu, Türkiye'ye çok daha hızlı bir şekilde kalkınma fırsatı verecektir diyorum, onun için bunu savunuyorum." ifadelerini kullandı.

Başkanlık sisteminin hükümet tarafından da sahiplenildiğini belirten Erdoğan, muhalefetin de benimsemesini temenni ettiklerini, bu sistemi millete götürmeyi ve çıkan sonuca göre yol devam etmeyi önerdiklerini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazılarının milletin vereceği cevabı bilmeleri nedeni ile bu sistemi millete götürmekten korktuklarını belirtti. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Başbakan Binali Yıldırım’ın dönemlerine bakıldığında aralarında başkanlık sistemi bakımından farklılık olup olmadığı konusunda sorulan soru üzerine Erdoğan, bu noktada biraz farklılık bulunduğunu, mevcut hükümetin başkanlık sistemini çok daha farklı sahiplendiğini ve gündemin adeta öncelikli maddesi haline getirdiğini belirtti. Halk katında da çok farklı şekilde geliştiğini ifade eden Erdoğan, “Fakat Sayın Davutoğlu'nun da başkanlık sistemi noktasında Sayın Yıldırım'dan farklı düşünmediğini biliyorum ama Sayın Yıldırım, bunu çok ciddi bir kampanya halinde sürdürmektedir." yanıtını verdi.

Kendisine yönelik “diktatör” söylemleri ile ilgili de konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir insanın diktatör olabilmesi için o ülkedeki insanların özgür yaşayamaması, yaşam koşullarının farklı gelişmesi, inandıkları gibi yaşayamaması gerektiğini söyledi. Erdoğan "Benim ülkemde böyle bir sorun var mı? Benim ülkemde böyle bir sorun yok; isteyen istediği gibi konuşuyor, inandığı gibi yaşıyor, istediği gibi giyiniyor, istediği gibi yiyor içiyor, bütün bunları yapıyor. Biz hiçbir şeye yasak getirmedik. Türkiye, yasakların olduğu bir ülke olmamıştır. Türkiye son yıllarda, son 14 yılı bir kenara koyuyorum, hiçbir dönemde bu kadar özgür, bu kadar huzurlu, bu kadar rahat bir dönemi yaşamamıştır." dedi.

FETÖ’nün 40 yıldır devlet kurumlarını işgale hazırlanan bir yapılanma olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ’ye karşı atılan adımları değerlendirdi. Devlet kurumlarını ele geçirme hareketini yürüten bu yapının adeta kartopu gibi büyüye büyüye bugüne geldiğini belirten Erdoğan, 17-25 Aralık sürecinin bu yapının yargı ve polisteki ilk operasyonu olduğunu, orada başarılı olamayınca bu kez 15 Temmuz’da Silahlı Kuvvetler içerisine sızan asker kılığındaki bir grubun darbe girişiminde bulunduğunu dile getirdi. Burada da istediklerini gerçekleştiremediklerini söyleyen Erdoğan, “Milletim burada göğsünü siper etti ve bu alçaklara bu yolu, bu zemini bırakmadı. Milletimin bir zaferi olarak ben bunu ilan ediyorum ve böyle bir olaya kesinlikle prim vermediği için 241 şehidimize Allah'tan rahmet diliyorum. 2 bin 194 gazimiz var ve bu gazilerimize de Allah'tan şifalar diliyorum, ailelerine sabırlar diliyorum." dedi.

FETÖ konusunda Arap ülkelerini de uyaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ’ye Arap dünyasında kimin yardım ettiği yönünde soruya ise “öğreniğin Mısır” şeklinde cevap verdi. Abdulfettah es-Sisi liderliğindeki Mısır’da yönetimle halkı birbirinden ayırdığını ifade eden Erdoğan, Mısır halkını kendi halkı gibi sevdiğini ancak darbe hükümetlerine karşı olduğunu ifade etti.

AB TÜRKİYE’Yİ İSTEMİYORSA KARARINI VERSİN

ABD’nin FETÖ elebaşını teslim etmemesi durumunda bu durumun iki ülke arasındaki ilişkileri zedeyemez denemeyeceğini vurgulayan Erdoğan, AB ilişkileri konusunda da değerlendirmelerde bulundu. Eğer Türkiye’yi istemiyorlarsa bunu açıkça ifade etmelerini isteyen Erdoğan, NATO’da böyle bir şeyin söz konusu olamayacağını ancak AB için henüz müzakereci ülke konumunda olunduğunu belirtti. Sabırla görüşmelerin sürdürüldüğünü dile getiren Erdoğan, bu görüşmelerin bir yere kadar devam edeceğini, AB’nin de bu konuda nihai bir kararı olacağını belirtti. Erdoğan “Bizler de bu nihai karar durumuna göre hareket ederiz veya biz kararımızı veririz, buna göre adım atarız." diye konuştu.

AB TÜRKİYE’YE KARŞI HİÇ BİR ZAMAN DÜRÜST DEĞİL

AB’nin samimi davranmadığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin mültecilere verdiği desteği hatırlatarak, Türkiye’de 3 milyon mülteci bulunduğunu, AB’nin haziran ayında vereceği 3 milyar avroluk destekten sadece 25-300 milyon avrosunu ödediğini belirtti. 100 tane, 500 tane mülteciyi bile alamayan Avrupa’nın yanı sıra Birleşmiş Milletler Mülteciler Komiserliği’nin de 550 milyon dolar gibi bir destekte bulunduğunu belirten Erdoğan, şu ana kadar devletin mültecilere faturalı olarak yaptığı harcama tutarının 13 milyar dolar, STK’lar ve belediyelerle beraber ise yaklaşık 26-27 milyar dolar olduğunu vurguladı.

TERÖRDEN ARINDIRILMIŞ BÖLGE

Türkiye ile Suriye sınırının 911 kilometre, Irak ile sınırının ise 350 kilometre olduğunu anımsatan Erdoğan, Suriye’deki gelişmelere duyarsız kalamayacaklarına ve Özgün Suriye Ordusu’nu desteklemek suretiyle Cerablus’a girerek süreci başlattıklarına işaret etti. DEAŞ’ın pek çok yerde direncinin kırıldığına dikkati çeken Erdoğan, bunu istemeyenlerin de olduğunu belirtti. Bütün meselenin terörden arındırılmış bir bölge hazırlamak olduğunu ifade eden Erdoğan, “Suriyeli kardeşlerimiz gelsinler burada yerleşsinler, onlara burada bazı imkanlar hazırlayalım. Örneğin biz burada şu anda onların bütün altyapı, üstyapısını oluşturalım, eğitim kurumlarını, sosyal donatı alanlarını oluşturalım ve buraya yerleşsinler ama burada tabii uçuşa yasak bölge ilan etmemiz lazım. Burada bir de bir milli ordu oluşturulmalı ki bu alanın bir milli ordusu olmalı. Bizler burada her türlü eğit-donat noktasında desteği vermeye hazır olduğumuzu Amerika'ya da Rusya'ya da Almanya'ya da İngiltere'ye de hepsine söyledik. Şu anda bu istikamet üzere çalışmalarımızı yürütüyoruz. Güvenlik güçlerimiz birbirleriyle görüşmelerini sürdürüyorlar." dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *