» 
»
 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Varlık Fonu'nu hazmedemediler

Referandum evetle sonuçlandığında partiye döneceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, çalışmaları Başbakan Yıldırım'la koordineli götürdüklerini kaydetti. Erdoğan Varlık Fonu ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

Bahreyn, Suudi Arabistan ve Katar ziyaretlerinin ardında dönüşte gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Referandum hayırlısıyla ‘Evet’le neticelendikten sonra, bizim partiye kayıt olma imkânımız doğacaktır. Buna mâni bir hal yok. Partiye üye olma süreci başlayabilir." dedi. Bu sürecin 2019'a yönelik bir geçiş süreci olduğunu belirten Erdoğan, kamuyla başlatılmasının da önem teşkil ettiğini ifade etti. Referandum çalışmalarını Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte yürüttüklerini dile getiren Erdoğan, 30 büyük şehrin hepsine gitme hedefinde olduklarını, Her ikisinin de ayrı ayrı bu illeri ziyaret etmek istediklerini belirtti ve "çift dikiş olsun" dedi. Yurt içinde Mersin ve geçtiğimiz hafta Aksaray, Kahramanmaraş ziyaretleri yapıldığını cumartesi günü ise Elazığ-Malatya, pazar günü Adıyaman-Gaziantep ziyaretleri olacağını belirten Erdoğan yurt dışı ziyaretleri de yapacaklarını kaydetti. Halk oylaması çalışmaları kapsamında Amlanya, Belçika, Hollanda ve belki İskandinav ülkelerine de gidilebileceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, referandum anket sonuçları hakkında sorulan sorulara da yanıt verdi.

Kimlerin hayır dediğinin elbette değerlendirilmesi gerektiğini belirten Erdoğan, tüm hayır diyenlerin de terör örgütleri, FETÖ ile aynı kefeye koyulamayacağını da ifade etti. Dağın hayır dediğini, onların desteğiyle parlamentoya girmiş olan HDP'nin hayır dediğini dile getiren Erdoğan, "Cumhuriyet partisi de bunlarla birlikte hareket etmiyor mu?" diye sordu. "Şerre rızanın şer" olduğuna inandığını dile getiren Erdoğan, evet ve hayır demek arasında fark bulunduğunu, hayır demekte hayır olmadığını ve bunu söyleme hakkı olduğunu kaydetti.

2019 yılına kadar bazı kanuni düzenlemeler olacağını, tıkanıklıkları giderme imkanı bulunacağını beliretn Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çünkü Türkiye’nin artık sıçramaya ihtiyacı var." dedi. Türkiye'nin güvenli bir liman olduğunu belirten Erdoğan, yatırımcıların bu nedenle ülkemizi tercih ettiğini ifade etti.

VARLIK FONU HAZMEDİLEMEDİ

Ekonomiyi canlandırmak adına bazı teşvikler hazırlandığını ve Varlık Fonu'nun da bunlar arasında büyük önem arz ettiğini dile getiren Erdoğan, "Ama bunu o malum kafalar hazmedemedi. O kadar cahiller ki, tutup bunun bir özelleştirme olduğunu iddia ediyorlar. Varlık fonu ayrıca ortaklığa da girebiliyor. İkili ortalık, üçüncü ülkelerle farklı ortaklıklar suretiyle, gücünüze varlık fonuyla bir güç katıyorsunuz. Çeşitli imtiyazlar elde ediyorsunuz. Varlık fonu bu. Ama bunu anlayamıyorlar." şeklinde konuştu. Varlık Fonu ilanı yapıldığı anda dolarda düşüşün başladığını belirten Erdoğan, şu anda doların 3,64 seviyelerinde olduğunu, girdiler geldikçe kurun düşeceğini kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *