» 
»
 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin görüşmesinden satır başları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın günlerdir merakla beklenen Rusya seyahati bugün gerçekleşti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ikili görüşmenin ardından heyetlerle çalışma yemeği düzenlendi.

St. Petersburg’da bulunan Konstantin Sarayı’nda verilen yemek sonrasında düzenlenen basın toplantısında dikkat çeken detaylar da yer aldı. Özellik Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’e “Değerli dostum” diye hitap etmesi sonrasında nazik daveti ve misafirperverliği için Putin’e teşekkür eden Erdoğan, kapsamlı ve yararlı görüşmeler yapıldığını dile getirdi. Uzun bir ara ve malum olay sonrasında ilk yüz yüze görüşmeleri olduğunu hatırlatan Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminden sonraki ilk yurt dışı gezisi gerçekleştirdiğini belirtti. İki ülke arasındaki ilişkilerin eskisinden daha ileri seviyelere taşınması konusunda her iki tarafın da son derece kararlı olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülkenin kamuoyunun da beklentilerinin aynı yönde olduğu kanaatini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin canlandırılarak charter uçuşlarının yeniden başlatılması dahil olmak üzere ikili ticareti kısıtlayan tedbirlerin ortadan kaldırılması, Rusya’da faaliyet göstermek isteyen Türk müteşebbislerinin önünün açılması ve vizesiz rejim için gereken adımların peyderpey ve müştereken atacaklarını ifade etti.

Özellikle merakla beklenen konu başlıklarından Akkuyu Nükleer Santrali hakkında da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu santrale stratejik yatırım statüsü verileceğini ve Türk-Rus Ortak Yatırım Fonu kurulmasına ilişkin mutabık kaldıklarını dile getirdi. Türkiye-Rusya-Azerbaycan üçlü zirvesi mekanizmasının kurulması yönünde de olumlu görüşleri olduğunu ifade eden Erdoğan, dev işbirliği projelerini hızlandırarak Ankara-Moskova hattının yeniden güven ve dostluk hattı haline getirmek istediklerini belirtti.

Türk Akımı Projesinin de süratle hayata geçirileceğini söyleyerek projenin Avrupa’ya geçmesi noktasında ilgili bakanların dayanışma içinde adımları atacaklarını belirten Erdoğan, Başkan Putin’in 15 Temmuz darbe girişiminin ertesi günü kendilerini aramasının da dayanışma ve ptikoloji noktasında büyük bir önemi olduğuna işaret etti.

Suriye konusuna sorulan soruya konuyu ele almadıklarını ifade eden Erdoğan, basın toplantısı sonrasında konuyu görüşeceklerini belirtti. Putin ise Suriye konusunda herkesin çözümden yana olmasına rağmen aynı fikirde olmadıklarını belirtti. Çözüm için ayrı bir toplantı yaparak görüşeceklerini söyleyen Putin, çözümün demokratik yollarla olacağına inandıklarını dile getirdi. Türkiye ile ekonomik ilişkilerin siyasete hiçbir zaman alet olmadığını ifade eden Rusya Devlet Başkanı Putin, Türk akımının kısa sürede hayata geçirilebilir olduğunu kaydetti. Hükümetler arası kurulacak komisyonların çalışmaları sonucunda sorunların çözülmeye devam edeceğini söyleyen Putin, ulaşım, demiryolu, ticaret gibi alanlardaki yaptırımların bir an önce kaldırılması gerektiğinin de altını çizdi. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *