» 
»
 

Cumhurbaşkanı Erdoğan yatırımcılara ve bankalara çağrı yaptı

Külliye'de gerçekleşen 33. Muhtarlar Toplantısı konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan yaşam tarzı baskısı altında kalan kimsenin olmadığını, ancak bazı sosyal medya veya köşe yazılarından bunların yazılabildiğini belirtti. Terör nedeniyle ekonomik dinamiklerde yorgunluk oluştuğunu ifade eden Erdoğan, yatırımcılara ve bankalara seslenerek harekete geçin çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 33. Muhtarlar Toplantısı konuşmasında terörden ekonomiye ve hayat tarzlarına kadar pek çok konuda açıklamalarda bulundu. "79 milyon vatandaşın tamamının cumhurbaşkanı olarak herkesin hakkını, hukukunu, özgürlük alanını korumak benim görevimdir." diyen Erdoğan, bankalara faiz indirimi konusunda çağrısını yinelerken, yatırımcılara da harekete geçmeleri çağırısında bulundu. Erdoğan "Dolar alma zamanı değil satma zamanı" dedi.

İstanbul'da 4,5 yıl büyükşehir belediye başkanlığı, 2003 yılı mart ayından 2014 yılı Ağustos ayına kadar 11 yıldan fazla başbakanlık görevini yürüttüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2,5 yıldır da cumhurbaşkanı olarak görevini sürdürdüğünü ifade etti. "Milletime soruyorum. Bu uzun görev süresi içinde hayat tarzı baskısı altında kalan acaba tek bir kişi var mıdır?" ifadelerini kullanan Erdoğan, "Kim acaba bu ülkede ben şu şekilde yaşamak istiyordum da yaşayamadım veya şöyle giyinmek istiyordum da giyinemedim diyen var mı? Bütün bunlar ortadayken bakıyorsunuz birileri sosyal medyayı kullanıyor, birileri Facebook'tan, birileri bakıyorsunuz köşelerinde vs, hala utanmadan sıkılmadan bunları yazabiliyorlar." dedi.

"Kimsenin hayat tarzına müdahale edilmedi"

Erdoğan, bu istismarı yapanlara "Kimin yediğine, içtiğine, giydiğine, aldığına, sattığına karışılmıştır?" şeklinde soru yöneltti ve herkes gibi tasvip etmediği görüntüleri eleştirdiğini ancak bunları bireysel ifade özgürlüğü çerçevesinde yaptığını, kamu gücünü kullanarak kesinlikle kimsenin hayat tarzına müdahale etmediğini dile getirdi. Kurucusu olduğu siyasi partinin de bu yönde bir girişimi olmadığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 yıl önce yola bu anlayışla çıktıklarını, bu anlayışla da devam ettiklerini belirtti.

"Bugün de böyle bir yola başvurduğuma dair en küçük bir örnek gösterilemez" diyen Erdoğan, ülkedeki hiç kimsenin aynı hayat tarzına sahip olma mecburiyeti olmadığını bununla birlikte hayat biçimlerine saygı anlayışının tek yönlü olmadığını kaydetti ve "Ezan okunmasına tahammül edemeyenlerin müezzinin üzerine yürümesi ne kadar yanlışsa, namaz kılmayana karşı zor kullanılması da aynı derecede yanlıştır." şeklinde konuştu.

"Ortak vatan ve millet bilinci"

Geçmişte kız çocuklarının başörtüyle okullara alınmamasına rıza göstermediği gibi, aksi halde bir davranış sergilenmesi halinde aynı tavrı ortaya koyacaklarını belirten Erdoğan, "Çoğunluğun azınlığa tahakküm etmesine karşı olduğumuz gibi azınlığın çoğunluğa tahakküm etmesine de karşıyız" dedi. Erdoğan tüm bu hassasiyetlerin herkes için gösterilmesi gerektiğini, başkalarına "oh olsun" mantığıyla yaklaşılması halinde arzu edilen huzur ve barışın tesis edilemeyeceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Bu toprakların ve üzerinde yaşayanların yıllardır ayakta kalabilmesinin sırrı tüm farklılıklarının üzerinde ortak vatan ve millet bilinci inşa edebilmesi, müşterek bir gelecek tasavvuru oluşturulabilmesidir" şeklinde konuştu.

"Dolar alma değil satma zamanı"

Döviz kurunda artış nedeniyle yaşanan sıkıntıya değinen Erdoğan, Erdoğan, "Kur üzerindeki spekülasyonların amacı da budur, kurun seviyesi ekonominin gerçeklerine uygun değildir. İçinden geçtiğimiz günler döviz alınacak değil, döviz satılacak günlerdir" diye konuştu.

2013 yılından beri yaşanan saldırılar nedeniyle ekonomi dinamiklerinde bir yorgunluk ortaya çıktığını belirten Erdoğan konuşmasında, Türkiye'nin dayanma gücünün bir süredir sınandığına dikkati çekerek, terörün yayılma eğilimi ile ortaya çıkan ekonomik maliyetini hiçbir gücün uzun süre göze alamayacağına inandığını ifade etti. "Ben milletimle iftihar ediyorum" diyen Erdoğan, birlik ve beraberliğin onların bütün hesaplarını bozduğunu, ama onlarda böyle bir birlik ve beraberlik olmadığı için özellikle batı ülkelerinde en küçük terör eyleminde veya ekonomik krizde büyük panik yaşadıklarını ifade etti.

Yatırımcılara ve bankalara seslendi

Tüm yatırımcı, iş adamı, esnaf sanatkar ve vatandaşlardan elindeki imkanları harekete geçirmesini rica eden Erdoğan, "üretin, alın, satın, istihdam edin, yatırım yapın, piyasayı hareketlendirin" çağırısı yaptı. Başta kamu bankaları olmak üzere faiz oranlarının düşürülmesini de isteyen Erdoğan, "düşürün ki yatırımcı, girişimci çok daha rahat bir şekilde yatırımını yapabilsin" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkez Bankası ilk sırada olmak üzere kamu bankaları ve özel bankalara faizlerin düşürülmesi çağrısı yaptı.

"Para yok değil ama stabil hale geçti"

Türkiye'de şu anda sıkıntının para yokluğu olmadığını ancak paranın stabil hale geçmiş olması olduğunu dile getiren Erdoğan, herkesin borcunu tahsil etme, borcunu öteleme gayretine girmesi durumunda hiç kimsenin işin içinden çıkamayacağını da belirtti. Elindeki paranın piyasaya sürüldüğünde bu sorunun kendiliğinden yok olacağını da belirten Erdoğan, herkesin bir arkasındakinin önünü açarak fedakarlıkla bu riski alarak ilk adımı atması gerektiğini ifade etti. Erdoğan " Kimse bu ilk adımı atmadığında, herkes yerinde sabit kaldığında işte şu anda olduğu gibi varlık içinde yokluk çekmeye mahkum oluruz." dedi.

Türkiye için, vatan ve millet için hep birlikte harekete geçilmesi gerektiğinin altını çizen Erdoğan, bunlar yapıldığında 2017 yılının çok parlak bir yıl haline dönüşeceğini, devlet olarak iş dünyasının finanstan vergiye, istihdamdan ihracata kadar her alanda yanında olduklarını söyledi ve muhtarlardan da bu mesajı herkese ulaştırmasını ve teşvik etmesini özellikle rica etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *