» 
»
 

Çürük dişlerle gelen kalp krizi tehlikesi

Diş sağlığının gülüşümüzden bedensel sağlığımıza kadar birçok alanda etkili olduğunu ifade eden uzmanlar çürüyen dişlerin de kalp krizi riskini arttırdığını ifade etti işte ayrıntılar.

Dişlerde üreyen bakterilerin kalp sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yarattığına dikkat çeken Diş Hekimi Metin Ayan, genellikle diş eti rahatsızlığı olan kişilerin kötü alışkınlıklarının olduğunu ifade etti. Ayan, bu kötü alışkanlıklardan sigara ve alkol kullanımına ilaveten yanlış beslenme alışkanlığı ve hareketsizliğin kalp rahatsızlığı tetiklediğini belirtti.

Ağız içi enfeksiyonlarda vücuda yayılma riskinin yüksek olduğunu belirten Ayan, çok basit yöntemlerle önüne geçilebilecek rahatsızlıkların önlem alınmadığı takdirde kalp krizi ve felce gibi ciddi tehlikelere yol açabileceğini vurguladı.

Ayan, diş etindeki iltihabın genellikle etlerde kızarıklık, şişlik, ağız ve diş temizliği esnasında kanama, diş eti üzerinde beyaz lekelenmeler şeklinde belirtilerle kendini gösterebileceğini ifade ederek, tedavide öncelikle dişlerdeki plak ve diş taşlarının temizlendiğini sonrasında kişinin de düzenli temizliğe devam ederek hekime yardımcı olası sayesinde ağzın bakterilerden arındırabileceğini kaydetti.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *