» 
»
 

Çürüyen dişlerde aspirin mucizesi

Bilin insanları ortaya attıkları yeni bir iddia ile dişleriyle problem yaşayanlara yeni bir umut ışığı oldu. İddialara göre birçok evde bulunan aspirinin diş çürümesini geri çevirip dişte oluşan kaviteleri tedavi ediyor.

Önemli bilimsel araştırmalarda bulunan merkezlerden Belfast'taki Queen's Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, aspirinin özellikle çürük dişlerde yeni bir tedavi yöntemi olarak kullanılabileceği bu bağlamda diş kökündeki hücreleri uyaran aspirinin diş yenilenmesini sağladığı tespit edildiği bildirildi.

Uzun yıllar ağrı kesici olarak kullanılan aspirin özellikle baş ve kas ağrılarıyla, kadınların regl dönemindeki ağrılarını gidermek için kullanılıyor. Queen's Üniversitesi Diş Hekimliği ve Biyomedikal Bilimler Fakültesi öğretim görevlisi Profesör Ikhlas El Karim konuya ilişki yaptığı açıklamada, aspirinin diş kökü hücrelerini onarmasıyla dolgulara olan ihtiyacın ortadan kaldıracağına dair çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

El Karim konuşmasında, "Bu şu anda bilimsel bir tartışma ve kesinliği yok. Kimseyi aspirini bu şekilde kullanma konusunda cesaretlendirmiyoruz. Amacımız eczacı meslektaşlarımızla yapacağımız çalışmalardan sonra diş için bir şeyler geliştirmeye çalışmak." ifadelerine de yer verdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *