» 
»
 

D Vitamini eksikliği ve çözümü

D vitamini nedir? D vitamini eksikliği nedir? D vitamini tedavisi nasıl yapılır? D vitamini nelerde var? Tüm bu soruların ayrıntılı cevapları için haberimize bir göz atın.

D vitamini halk arasında c vitamini ile birlikte en çok bilinen ancak en çokta merak edilen konular arasındadır. D vitamini ve eksikliği konusunda uzun yıllardır yapılan araştırmalardan bazıları, vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamininin, yeterli-dengeli beslenme ve güneş ışığıyla karşılanabileceğine dikkat çekerken, bazılarından çıkan sonuç ise mutlaka D vitamini desteği alınması gerektiğini belirtiyor.

Fosforla birlikte D vitamini, kalsiyumun emiliminde ve kemiklerde depolanmasında görev yapmaktadır. Kalsiyumun yetersizliği yada kalsiyum fosfor oranındaki dengesizlik oluşması durumunda, çocuklarda raşitizm, yetişkinlerde ise kemik erimesi gibi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Kemiklerin güçlü olmasını sağlamada ve kanda bulunan D vitamini düzeyini normal seviyelerde tutmak,  yaşlılarda görülme sıklığı fazla olan ve düşme kaynaklı kemik kırıklarını %20-30 oranında azaltabilmektedir.

Dünyanın birçok yerinde hep konu olan güneşten D vitamini almak tabiri doğruluk payı içermekle birlikte, ultraviyole B (UV-B, 280-315 nm) ışınlarının cilde temas etmesi ve bu sayede ciltte oluşan bazı metabolik süreçlerin sonunda üretilmektedir. Bu sebepten ötürü Dünya Sağlık Örgütü, her gün, yüz ve kollar açık olarak, yanık oluşmayacak şekilde, güneşin geliş açısının da dik olmamak kaydıyla 20-30 dakika güneşlenerek yeterli D vitamini alınabileceğine değil üretilebileceğine dikkat çekiyor. 

Mesela, vardiya usulüyle gece çalışan ve güneş ışığından yararlanamayan kişiler ile evden pek fazla dışarıya çıkamayan yaşlılarda D vitamini yetersizliği oluşmakta ve  bu da büyük risk taşımaktadır.

Güneş ışınlarının arttığı bahar ve yaz aylarında vücudumuzda kullandığımız güneş koruyucu kremlerin D vitamini yapımını nasıl etkilediği ise uzmanlar tarafından hala tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Türkiye’de D vitamini açısından zengin olan bir iki besin bulunmaktadır. Günlük D vitamini ihtiyacını yalnızca besinler ile sağlamak mümkün değildir. Bu sebeple güneş ışınlarından yeterli ölçüde yararlanamayan yada kronik böbrek hastalığı gibi bazı ciddi sorunları olan kişiler D vitamini yetersizliği açısından önemli risk altına girebilmektedir.

Yılın çok uzun bir dönemi güneşli gün sayısına hasret kalan Birleşik Krallık, İskandinav ülkeleri ve Kanada gibi ülkelerde, D vitamini ile zenginleştirilme uygulamaları zorunlu olarak yaygın biçimde uygulanmaktadır. Buna en iyi örneklerden bir tanesi Kanada’da yaşanır. Burada tüm süt ürünleri d vitamini alımı için zenginleştirilmektedir. Ancak belirlenen düzeyin de üstüne çıkılmamalıdır. Aşırı D vitamini alımı vücutta yorgunluk, yer ve zaman algısında bozukluk, kusma veya kabızlık gibi sorunlara yol açabilmektedir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *