» 
»
 

DAEŞ kiliseye saldırdı

Terör örgütü DAEŞ'e bağlılık yemini ettiğini daha önce açıklayan Ebu Sayyaf örgütünü, Filipinler'de bulunan Mindanao Adası'nda, bir kiliseye baskın yaptı. Terör örgütü üyesi saldırganın, kilisede bulunan insanları öldürmekle tahdit ettiği bildiriliyor.

Terör örgütü DAEŞ'e bağlılık yeminini daha önce açıklamış olan Ebu Sayyaf örgütü lideri için yakalama çalışmaları devam ederken, Örgüt ve Filipinli askerler arasında çatışma devam ediyor,Filipinler’de bulunan Marawi kenti IŞİD'e bağlı bir grup tarafından kuşatılmış olduğu haber ajanslarına düştükten hemen sonra, bir örgüt üyesinin, Marawi kentindeki kiliseyi bastığı, rahip ve kilisede bulunanları silah zoruyla kiliseye sokarak, hükümet güçlerinin çekilmemesi halinde herkesi öldüreceğini söylediği ifade ediliyor.

S. Villegas, baskın yapılan kilisede bir çok insanın var olduğunu aktardı. Uluslararası haber ajanslarının Marawi'den paylaştığı fotoğraflarda, askerlerin yolları kestiği ve kimlik kontrolü yaptığı belirtiliyor. Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana’nın yaptığı açıklamada, militanların bir hastane ile bir hapishaneyi işgal ettiğini, aralarında bir kilisenin de bulunduğu çok sayıda binayı ateşe verdiklerini daha önce söylemişti.

Haberi Rusya'da alan ve ziyaretini yarıda keserek Mindanao Adası'nda iki aylık sıkıyönetim ilan eden Devlet Başkanı Duterte, Vladimir Putin'le görüşmesinde yeni ve modern silahlar isterken, "Buraya sizin desteğinizi almak ve yardım istemek için geldim. Ülkemiz modern silahlara ihtiyaç duyuyor. IŞİD'le mücadele etmek için modern silahlara ihtiyacımız var" demişti.

1991'den beri faaliyet gösteren Ebu Seyyaf, Malezya ve Filipinlerde bulunan adalarda özellikle rehin alma eylemleriyle tanınıyor. Yakın zamanda DAEŞ'e bağlılığını ilan etmiş olan örgüt, Mindanao ve Sulu'da bağımsız devlet kurmayı amaç edinmişti.

Ülkede,175 bin Ulusal Polisin hazırda beklemesi için talimat verildiği ve tüm askeri birlik komutanlarına kamu alanlarında güvenliğin artırılması için talimat verildği belirtildi. Filipinler Devlet Başkanlığı Sözcüsü Ernesto Abell, Duterte'nin dün Marawi'de "kalkışma olduğu gerekçesiyle"  kendisine verilen yetkiyle olayların yaşandığı eyalette 60 günlük sıkıyönetim ilan ettiğini dün açıklamıştı.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *