» 
 

Damızlık hayvancılığa teşvik, tarımda mazot müjdesi

Hayvancılıkta Türkiye'nin açığını kapatabilmek için et ithalinin sürdürülebilir olmadığını belirten Başbakan Yıldırım, damızlık hayvancılığı mutlaka teşvik edeceklerini belirtti. Milli Tarım Projesi toplantısında konuşan Yıldırım, "mazotun yarısı sizden yarısı bizden" diyerek çiftçilere de müjde verdi.

Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde Milli Tarım Projesi toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, tarım ve hayvancılıktaki politikaları değerlendirdi. Siyasette "önce insan" diyerek yola çıktıklarını belirten Yıldırım, çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini ve her zaman gerçekçi kararlar aldıklarını ifade etti. Vatandaşların huzuru ve refahı için ekonomiyi sadece rakamlardan ibaret görmediklerini vurgulayan Başbakan Yıldırım, hem Türkiye'de hem de dünyada tarımın hala en stratejik ürün olduğuna dikkati çekti ve 2050 yılına kadar 10 milyara ulaşacağı belirtilen dünya nüfusu ile birlikte gıdaya bağımlılığın yüzde 60 seviyelerinde kalacağı yönündeki bilgileri paylaştı.

Tarım sayesinde Türkiye'nin yıllık hasılasını arttırarak bugünlere geldiğini belirten Yıldırım, 147 milyar liraya ulaşan hasıla ile birlikte ihracatın da 18 milyar dolara yaklaştığını kaydetti. Köyden kırsala göçün devam ediyor olmasına rağmen bu artışın tarıma bakış açısındaki değişiklik olarak değerlendiren Yıldırım, küçük işletmelerden büyük ölçekli ticari işletmelere geçiş sayesinde üretimde artış olduğunu kaydetti.

Tarımda üretimin daha arttırılabileceğini ifade eden Yıldırım, her ürünün her yerde ekilmesi nedeni ile arz fazlasını oluştuğunu ve ürünün para etmediğini belirterek, havzalar göre tarım yapılmasının önemine değindi. Türkiye'nin her bölgesinde dengeli bir tarım politikası yerleştirmenin önemini vurgulayan Yıldırım, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın bütün illeri kapsayan çalışmasından bahsetti. Buna göre, çiftçi elindeki rehbere bakacak ve nereye hangi ürün ekilirse destek ve teşvikten yararlanabileceğini görecek. Bu şekilde mağduriyetlerin önüne geçileceğini ifade eden Yıldırım, "Yani çiftçi yaptığı işten mutlu olmuyorsa, onca alınteri, el emeği boşa gidiyorsa o zaman bir yerde bir yanlış var demektir." diye konuştu.

14 YILDA 90 MİLYAR DESTEK VERİLDİ

İktidarları döneminde 14 yıl içinde tarım sektörüne 90 milyar lira destek sağlandığını hatırlatan Başbakan Yıldırım, tarım sektörünün bunu hak ettiğini, bu desteklerin daha da artması gerektiğini belirterek "Helali hoş olsun" dedi. Tarım sektörüne verilen destekleri parça parça vermek yerine yılda iki kez Nisan-Mayıs aylarında ve Eylül-Ekim aylarında olmak üzere verilmesinin işi sadeleştirileceğini belirten Yıldırım, bu yıl içerisinde 14-15 milyar lira destek yapılacağını, böylece herkesin ne alacağını ve ne ekeceğini bileceğini kaydetti.

Tarım sektöründeki iki önemli girdi olan mazot ve gübrede desteklerin ağırlık kazanacağını ifade eden Yıldırım, gübrede zaten KDV'nin kaldırıldığını, ucuzlatıldığını, gübrede de mesafe alındığını ifade etti ve müjde verdi. Yıldırım, 2017 itibariyle "Mazot için de diyoruz ki deponun yarısı sizden, yarısı bizden. Hayırlı uğurlu olsun." dedi.

Bakanlar Kurulu olarak aldıkları bir kararla, sulama işinin sorumluluğunu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına verdiklerini belirten Yıldırım, "Barajların yapımı, suyun tarlaya kadar getirilmesi Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın ama tarlalarda kapalı sulama, her türlü sulama işinin sorumluluğunu, yapımını, koordinasyonunu Tarım Bakanlığımız yürütecek. Böylece bu alanda da yaşanan koordinasyon sorunu, önceliklerin giderilmesi meselesi hallolmuş olacak." ifadesini kullandı. 

MİLLİ TARIM PROJESİ'NDE HAYVANCILIK

Türkiye'de hayvansal varlığın 12 milyondan 23,5 milyon tona yükseldiğini aktaran Başbakan Yıldırım, 2006 yılından beri Avrupa'nın en büyük tarımsal hasılasına sahip olan ülkemizde et ithal etmek suretiyle hayvancılıktaki açığın sürdürülebilir hale getirilemeyeceğini belirterek damızlık hayvanı teşvik edeceklerini açıkladı. Hayvancılıkta kendi kendine yeten ülke hedefinde olduklarını kaydeden Yıldırım ayrıca tarım alanlarını koruma altına alacaklarını belirtti. Yeni fabrika ve binaların tarım arazisi dışına yapılacağını ifade eden Yıldırım, "Ne yazık ki şehirleşmede görüyoruz, o güzelim tarım arazilerinde yüksek yüksek beton binalar yükseliyor ve ülkemizin bereketli toprakları beton yığınına dönüşüyor. Bunun da önüne geçeceğiz bu koruma kararıyla birlikte." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, milletin gıdada bir geleneğinin olduğunu belirterek, "Buğday ile koyun, gerisi oyun. Bizim beslenme geleneğimizde bu var. Sebzeydi, diğer ürünlerdi mutlaka önemli ama tahıl ve et bizim için stratejik iki üründür. Bunların her yerde desteklenmesi için gereken tedbirleri alacağız. Milli Tarım Projemizin çiftçimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bundan böyle meralarımız, alçak terör elemanlarıyla değil, çobanlarımızla, çiftçilerimizle ve ülkemizin hayvancılığıyla daha da şenlenecek." şeklinde konuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *