» 
»
 

Danimarka “O” mesleklerde çalışacak eleman bulamıyor

Danimarka dünya genelinde hüküm sürmekte olan işsizlik sorununu aksine, bilgi teknolojileri ve bilgisayar uzmanlığı, mühendislik, marangozluk ve elektrikçilik gibi işlerde çalışacak elaman bulamadığını açıkladı.

New York Times gazetesi tarafından servis edilen habere göre, Danimarka istihdam sağlama alanında "altın çağını" yaşayan sayılı ülkeler arasında bulunmakta. Çalışabilecek herkes için bir iş imkanı bulunan ülkede alınan bilgilere göre kalifiye eleman bulunamıyor.

Bilgi teknolojileri ve bilgisayar uzmanları, mühendisler, teknisyenler, marangozlar ve elektrikçiler için ülkede önemli bir açık bulunduğunu kaydeden yetkililer, hükümeti bu sorunu ortadan kaldırabilmek adına kıdemli personelin daha uzun süreli çalışmasına izin verdiğini ve AB ülkelerinden daha fazla istihdam sağlanmasını için çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Eleman bulma konusunda sorun yaşayan şirketlerden biri olan Sjorring Maskinfabrik firması, yarım milyon dolarlık traktör parçası siparişi almasına karşın, bu üretimi yapabilmek için gerekli olan kalifiye elemanları aylarca bulamadığını belirtti

Danimarka Hükümet ayrıca erken emeklileri ve öğrencileri çalışmaya teşvik etmenin yollarını arıyor. Şirketler de okullarda teknolojinin ve mesleki becerilerin öğretiminin yoğunlaştırılması için kulis yapıyorlar.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *