» 
»
 

Darbe girişimi ile ilgili çocuklara açıklama yaparken dikkat!

Darbe girişimi sonrasında hareketlilik gösteren şiddet içerikli görüntülerin çocuklar üzerinde etkisi çok büyük. Uzman Pedagog Hemşin Adıgüzel, çocukların sorularını dinleyin ve onlara açıklama yapın. Çocukların sorularını geçiştirmeyin, dedi.

Darbe girişiminde yaşanan şiddet içerikli görüntülerin ve toplumun yaşamış olduğu üzücü sürecin çocuklar üzerinde yarattığı etkileri Uzman Pedagog Hemşin Adıgüzel, bilgisayarlarda oynanan oyunlar ve film sahnelerini aratmayan görüntülerin günlük hayatımızda, kendi ülkemizde gözler önüne gelen görüntülere dikkat çekmek istedi.

Uzman Pedagog Adıgüzel, çocuklarların gördüğü görüntüleri, yetişkinler daha farklı şekillerde onlara anlatmakta, bu sebepten dolayı bilgisayar, tablet, gazete ve televizyonlarda görmüş oldukları görüntüler çocukları korkutup teleşlanmalarına sebep olabilir. Bu gibi durumlar ileriki zamanlarda çocuklarda farklı ptikolojik bozukluklara neden açabilir, dedi.

Dünya genelinde yaşanılan bütün travmatik olaylar esnasında (savaş, ölüm, doğal afet, patlamalar, baskın vs) çocukların bu esnalarda verecekleri tepkilerini farklı şekillerde gösterdiklerini ifade eden Adıgüzel bu durumu bir kaç örnek ile açıkladı. Çocuğunuzda göre bileceğiniz uyku bozukluğu, alt ıslatma, kâbuslar, öfke, yalnız yatamama, algı ve dikkat sorunları ve farklı korkular bu tepkiler arasında sıralanabilir. Bunlar haricinde tepkisizlik, dalgınlık ve donma halleri de dikkate alınması gereken işaretler olarak da bilinir,  şeklinde konuşmasını yaptı.

Aile üyeleri bu bahsedilen durumlarda yatıştırıcı olmaya çalışmalıdır. Geçiştirir gibi sadece bir filmdi demeleri çocukalrın sorusuna pek de yardımcı olmadığını ailenin bu konu hakkındaki yaklaşıma oldukça özenli davranması gerektiğini belirten Hemşin Adıgüzel şu konulara odaklanılmasını istedi:

Çocuklarınızın yanında kesinlikle bu tür haber ve programları izlemeyin, çocuklarınız uyuduktan sonra yada evede onun olmadığı bir zamanda duymayacakları şekilde haberleri takip edin. Çocuklarınız eğer bu haberleri gördülerse onları her ne olursa olsun dinleyin. Bu görmüş oldukları görüntülerin onlar için nasıl bir etki bıraktığına kulak verin. 

Çocuklarınızın sorularını her zaman için dikkate alın. Hissetmiş oldukları duyguları dinleyerek bu tür duyguların çok normal ve doğal olduğunu onlara anlatın. Yanlarında olduğunuzu çocuklarınıza hissettirin. Gün içinde onlara vakit ayırın oyuncakları ile oynayın. Lego, puzzle gibi zeka oyunları oynayarak onları dinleyin ve uygun bir dil ile sorularını cevaplayın. Çocuğunuza hiç bir şekilde korku ve endişelerini yargılamayın saçma, gereksiz, korkma gibi kelimelerde bulunmayın. Korkularını anladığınızı belirtin. Ptikolojik açıdan ve bedensel tepkilerini  iyi gözlemleyin. Eğer bir hafta boyunca gözlemlemelerinizin sonucunda bir değişiklik görmez iseniz bir uzmana başvurun.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *