» 
»
 

Darbe şehitlerinin yakınlarına, gazilere ve yaralanan sivillere maaş ve tazminat

FETÖ darbe girişimi sırasında şehit olan sivillerin yakınlarına ve gazilere ödenecek tazminat ve aylıklar KHK ile belirlendi. Buna göre darbe şehitlerinin yakınlarına ve yaralananlara ne kadar ödenecek işte detaylar...

Sosyal Güvenlik Kurumu, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Sivil Demokrasi Şehit ve Gazileri için ödenecek aylık ve tazminat tutarı ile ilgili açıklamayı yaptı. 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye göre şehit yakınlarına ve gazilere bağlanacak aylık tutarı 3 bin 203 lira olurken, bu sırada şehit düşenlerin mirasçılarına ise 88 bin 596 lira ödenecek.

Bakıma muhtaç malullere ödenecek nakdi tazminat tutarı 177 bin 192 lira olurken, malullük derecelerine göre 66 bin 447 liradan başlayıp 22 bin 149 lira arasında tespit edilen rakamlar ödenecek. Yaralananlara ise 17 bin 719 lirayı geçmeyecek şekilde yaralanma derecelerine göre tazminat ödemesi yapılacak.

SGK’dan yapılan açıklamada 667 sayılı KHK ile yapılan düzenlemeye göre 15 Temmuz’da FETÖ tarafından darbe girişiminin aziz millet ve köklü devlet geleneği sayesinde bastırıldığı belirtilirken, bu tür kalkışmaların tekrar yaşanmaması için TBMM tarafından OHAL kararı alındığı bildirildi.

Şehit yakınlarına ve gazilere kamuda istihdam

Darbe teşebbüsü ve bunun devamı niteliğindeki eylemlerde malul ya da şehit olan sivillerin kendileri veya hak sahiplerinin yararlanabilmeleri için öncelikle valiliklere başvuru yapmaları gerekiyor. Bağlanacak en düşük aylık 3 bin 203 lira olarak açıklanırken, ayrıca malullerin veya şehit yakınlarının kamuda istihdam edileceği bilgisi de paylaşıldı. Buna göre şehitlerin eş ve çocuklarından birisi, eğer eşi veya çocuğu yoksa ana, baba ve kardeşlerinden olmak üzere toplam iki kişi, malullerden ise kendileri veya eş ve çocuklarından birisi, eğer eş veya çocuğu yoksa kendisi veya kardeşlerinden bir kişi olmak üzere kamuda istihdam edilecek.

Şehit ve gazi çocuklarına eğitim öğretim yardımı

SGK yaptığı açıklamada 15 Temmuz şehitleri ve gazilerinin çocuklarına ödenecek eğitim öğretim yardımı hakkında da bilgi verdi. Buna göre şehit ve gazi çocuklarına ilköğrenimde 1398 TL, lisede 2098 TL ödenecek, yükseköğrenimdeki çocuklara ise 2797 lira yılda bir kere ödeme yapılacak.

Ücretsiz seyahat hakkı da tanınan şehit yakınları ve gazilere yurtiçinde Devlet Demiryollarında, Denizyolları Şehir hatlarında, belediye toplu taşıma araçlarında ve belediye tarafından kurulan şirket ve özel firmalarca yapılan toplu taşımalarda ücretsiz seyahat hakkı tanınacak. Ayrıca elektrik ve su ücretlerinde de indirim yapılacak olan şehit yakınları ve gazilere elektrikte yüzde 40 su ücretinde yüzde 50’yi geçmeyecek şekilde indirim yapılacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *