» 
»
 

Dedektör sigara yasağını delenlerin yeni korkulu rüyası olacak

Ak Parti hükümetleri döneminde hiçbir zaman göz ardı edilmeyen sigara yasakları, gittikçe alanı genişleterek uygulanmaya devam ederken, Sağlık Bakanlığı yeni bir uygulamayı da hayata geçiriyor.

Yaygın olarak kullanılmakta olan akıllı telefonların teknolojisinden faydalanmayı planlayan Sağlık Bakanlığı, ‘Dedektör’ projesi sayesinde sigara yasağını delenlerin yerlerini belirlemeyi hedefliyor. Uzunca bir süredir ülkede sigara kullanımının kontrolüne ve kullanımında sınırlandırma yapılmasına yönelik yapılan çalışmaların başarıyla sürdürüldüğü bildirilirken, Türkiye Dünya Sağlık Örgütü’nün nezdinde sigarayla mücadelede başarı sağlayan ilk 4 ülkeden biri olmayı başardı.

Ancak yetkililer alınan önlemlere rağmen kontrol edilmediğinde yasakların delinebildiğini ve başta düzgün giden işlerin ilerleyen zamanlarda gevşeyebildiğini gözlemleyince tekrar harekete geçtiler. Yeşilay’dan yapılan açıklamaya göre sadece denetim mekanizmalarında olmasa da bir şekilde ortaya denetim problemi çıktı.

Bilindiği gibi koyulan sigara yasaklarına dumandan artık yıllardır rahatsız olan vatandaşlar da sahip çıkmış ve kurulan ALO 184 hattına gördükleri ihlalleri bildiriyorlardı. Ancak telefonla ulaşmada problem yaşanabilmesi ve tam olarak mekan bilgilerinin aktarılamaması gibi nedenlerle cezalandırmada sıkıntıların yaşanması üzerine yetkililer yeni bir proje geliştirmeye karar verdi. Teknolojiden de faydalanmak suretiyle Sağlık Bakanlığı ile birlikte ‘Dedektör’ projesini hayata geçirmeye hazırlanan Yeşilay, yaptığı açıklamada akıllı telefonlara yüklenebilecek olan bu uygulama ile sigara yasağını delenlerin bildirilebileceğini ve yapılacak yer bildiriminin Sağlık Bakanlığı bilgisayarlarına düşmesi sayesinde daha rahat tespit yapılabileceği bildirildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *