» 
»
 

Dekatlet doping testi sırasında kanser olduğunu öğrendi

2014 senesinde doping almadığını kanıtlamaya çalışan Belçikalı dekatlet Thomas Van der Plaetsen, doping testi sırasında kanser olduğunu öğrendi ve büyük bir azimle kanseri yenerek 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’na katılma hakkını kazandı.

Brezilya’da yapılacak 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda mücadele verecek Belçikalı delatlet Thomas Vand er Plaetsen, 24 yaşında iken yakalandığı kansere rağmen yine de hedefinden vazgeçmedi ve kanseri yenerek olimpiyatlarda yarışmaya hak kazandı. Genç yetenek, Belçika’nın Gent eyaletinde dünyaya gelen ve orada büyüyen, küçük yaşta başladığı dekatlonda kısa sürede büyük başarılan yakalayan ve aynı zamanda antrenörü de olan abisinin destekleriyle kariyerini uluslararası arenaya taşımayı başardı.

19 yaşında ilk altın madalyasını almaya hak kazanan Van der Plaetsen, Sırbistan’ın Novi Sad kentinde yapılan Avrupa Gençler Şampiyonası’nda kazandı ve 2 sene sonra da Çek Cumhuriyeti’nin 23 Yaş Altı Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda ise altın madalya kazandı. Ağabeyi Michael Van der Plaetsen antrenörlüğündeki çalışmalarına devam etti ve bu başarı ile de gelecek vaat eden sporcular arasında ismini yazdırdı.

2014’de doping ile mücadele merkezinden örneğinde doping madde tespit edildiğine dair bir bildiri aldı. Kendini aklayabilmek adına yoğun mücadele veren ve sonunda doping yapmadığını herkese kanıtlayan Van der Plaetsen, doping testi sırasında testis kanseri olduğunu doktorlarından öğrendi. Acil bir ameliyat ve kemoterapi döneminin ardından genç yetenek, tedavilerinin ardından çalışmalarını sıkılaştırdı.

Ağabeyinin Güney Afrika’da kendisini kampa alması ile birlikte azim ile çalışmalarının sonucunu Güney Kore’deki 2015 Üniversite Yaz Okulları’nda aldı. Son turdaki 1500 metrede 7 bin 952 puan ile bitiş çizgisini tamamlayan Dekatlonun birincilikle altın madalyayı kazandı. Olimpiyat hedeflerinden hiçbir zaman vazgeçmeyen Van der Plaetsen, geçtiğimiz Haziran ayında Hollanda’da düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda rakiplerini 8 bin 255 puanla geride bırakarak birincilik kazandı ve oyunlara katılmaya hak kazanmış oldu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *