» 
»
 

Demir eksikliği anemisi rahim kanseri habercisi olabilir

Demir eksikliği anemisinin rahim kanseri belirtileri arasında olabileceğini belirten Prof. Dr. Keskin, bunun tespit edildiği kadınların, kadın doğum uzmanlarının dahiliye uzmanları ile birlikte detaylı incelemesi gerektiğini belirtti.

Dünyada en sık görülen anemi türü olan demir eksikliği anemisinin rahim kanseri belirtileri arasında olabileceğini kaydeden Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özcan Keskin, dünyada kadınların yüzde 30-35'inde, erkeklerin ise yüzde 10-20'sinde demir eksikliği anemisi görülebildiğini belirtti. Keskin, hamilelerde bu oranın yüzde 50'ye çıktığını aktararak, gebelikte günlük 7-10 miligram demir ihtiyacı bulunduğunu bildirdi.

Özellikle hamilelerin bu nedenle demir replasman tedavisi alması gerektiğine işaret eden Keskin, kadınlardaki aşırı adet kanaması, sık doğum ve düşük yapmanın da demir eksikliği anemisi sebepleri arasında yer aldığını ancak bunların yanında rahim kanseri belirtisi olabileceğini de belirtti. Bu nedenle kadınların demir eksikliği anemisi saptanmışsa mutlaka kadın doğum uzmanlarınca detaylı incelenerek takip ve tedavi edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Demir eksikliği yapabilecek diğer sorunlar için ise tüm hastalarda gastrointestinal ve ürogenital sistem taraması yapılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Keskin, gaitada gizli kan pozitif ise endoskopiler yapılmak suretiyle üst ve alt gastrointestinal sistemlerin taranması gerektiğini ifade etti. Aneminin çok derin olması durumunda kemik iliği yetersizliği yapabilecek durumların araştırılmasını öneren Keskin, gerekirse hastanın bir hermatoloji uzmanına yönlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

DEMİR EKSİKLİĞİ TEDAVİSİ

Dengeli ve sağlıklı beslenmenin demir eksikliği tedavisinde büyük katkı sağladığına değinen Keskin, bu dönemde zengin demir içeriği olan kırmızı et, balık, pekmez gibi gıdaların tüketiminin artırılmasının ağızdan alınan demire katkı sağlayacağını belirterek, bunların yanında ise sebze, meyve, kuru baklagillerin bolca tüketilmesini tavsiye etti. Keskin "C vitamini demir emilimini arttıracağı için C vitamini içeren gıdaların da fazla tüketilmesi öneriler arasındadır. Vücutta yeterli demir depolanabilmesi için en az 3 ay, bazı vakalarda 6 ay boyunca ilaç kullanımı gerekebilir. Tedavi sırasında B12 ve folik asit vitaminlerinin alınımı da mutlaka sağlanmalıdır. Burada unutulmaması gereken, demir replasman tedavisinin süresinin mutlaka uzman doktorların görüşü alınarak planlanmasıdır." şeklinde konuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *