» 
»
 

Demokrasi ve Şehitler Mitingi Avrupa basınında!

Avrupa'daki televizyon ve gazeteler, yaklaşık 5 milyon kişiye ev sahipliği yapan Yenikapı'da düzenlenen Demokrasi ve Şehitler Mitingi'nden oldukça büyük yer vererek bahsetti.

Avrupa'daki gazeteler ve televizyonlar Türkiye'de birlik ve beraberliğin bozulamayacığının en büyük göstergesi olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önderliğinde düzenlenen Yenikapı'daki Demokrasi ve Şehitler Mitingi'nden bahsetti. Türk milletinin vatanına, bayrağına, milli iradeye, demokrasiye ve şehitlerine sahip çıktığığı tüm dünyaya gösteren tarihi Demokrasi ve Şehitler Mitingi'nden Avrupa basını nasıl bahsetmiş bir inceleyelim..

The Times gazetesi, Erdoğan'ın yeni ülkesini selamlamak için milyonlarca kişi toplandı gibi bir başlık altında, darbe girişiminden birlik ve beraberlik içerisinde çıkan yeni bir Türkiye'nin bu miting ile kutlandığı belirtildi. The Guardian gazetesinde yer alan bir habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın darbe girişiminin başarısızlığının ardından Türklerin dev birliğini göstermek için topladığını belirtti. Ayrıca, düzenlenen sokak gösterisinde darbe girişimine son noktanın konulduğunu, çok sayıda kişinin Türk bayrakları ile miting alanını doldurduklarını, kimilerinin giriş kapılarından geri dönüş yaptığını ve yoğun bir katılımın görüldüğü mitingin Türk bayraklarının rengi olan kırmızı-beyaza büründüğü bildirildi.

İngiliz Financial times gazetesindeki haberlere göre, yapılan İstanbul mitinginin Türkiye'deki birlik ve beraberlik için umutların arttığını gösterdiği ifade ediliyor. Öte yandan haberde, bölünen siyaset için bu mitingin bir dönüm noktası olduğu da açıklanıyor. Mitinge muhalefet partilerinin de katıldığının altı çizilen gazetede, görüntülenen fotoğraflara göre miting alanında yüksek bir katılım olduğu, çoğu kişinin dışarıda kalıp geri döndüğünün gözlemlendiği vurgulanıyor. İngiliz devlet televizyonu BBC kanalı, Erdoğan'ın büyük İstanbul mitinginde idam cezasına destek verdiği belirtilen bir başlık adı altında, HDP'nin çağrılmadığı belirtiliyor. Ayrıca, kalabalığın miting alanının dışına taştığı da söyleniyor. Sky News televizyonu da BBC gibi idam cezası ayrıntısına dikkat çekerken, mitingin boyutundan veya katılımcıların azımsanmayacak kadar çok olduğu ile ilgili bir ayrıntıya yer vermediği gözlemleniyor.

Alman medyasından Frankfurter Allgemeine Zeitung'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve eşinin halkı selamladığı fotoğraflara yer verilirken, Erdoğan'ın idam cezasının Parlemento tarafından uygulandığı takdirde onaylayacağı sözleri aktarıldı. Bild gazetesinde, ülkenin kırmızıya ve beyaza büründüğü başlığı altında, milyonlarca insanın İstanbul'da toplandığı ve Erdoğan'ın idamla ilgili açıklamalarına yer verildi.

Fransız medyası, France 24 kanalında, Erdoğan'ın devasa mitingde güç gösterisinde bulunduğu söylendi. Ayrıca, milyonlarca Türk'ün, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına uyarak Yenikapı'daki mitinge katıldığı belirtildi. Le Monde gazetesinde, başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişiminin sonrasında Erdoğan için bu mitingin önemli bir destek olduğu bildirilerek, demokrasi mitinginin bir güç gösterisine döndüğü vurgulandı. Son dönemlerin en büyük mitingi olduğu ve iktidar, muhalefetlerin, halkın Erdoğan'ın arkasında kenetlendiği de bildirildi.

İspanyol ABC gazetesinde, Erdoğan'ın meclisin idam cezasını kabul etmesi ile kararın uygulanacağının belirtildiği başlıklar atıldı. El Pais gazetesinde, Türkiye'nin tarihi en büyük mitinginin pazar günü yaşandığı, muhalefet liderlerinin de mitinge katıldığı belirtildi.

Avusturya gazetelerinde, mitingde ölüm cezasının istendiği, Cumhurbaşkanı'nın ölüm cezasını mitingde, mitinge katılan kişi saysının 1 milyon değil de 5 milyon gösterilerek abartıldığını ifade eden başlıklar kullandığı görüldü.

İsviçre basınında, Le Temps gazetesinde milyonlarca Türk'ün demokrasi zaferini İstanbul'da kutladığı, devasa mitingde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte muhalefet parti liderlerinin de aynı sahnede yer aldıkları belirtilen başlıklar sunuldu.

Bosna Hersek basınında, Drevni Avaz gazetesinde, milyonlarca insanın iktidarı desteklediği, Türkiye'nin siyasi tarihindeki en büyük miting olduğu haberlerde yer aldı. Faktor gazetesinde, demokrasi zaferinin muhteşem mitingi başlıklı yayımlanan tam sayfa haberinde, miting alanının hınca hınç dolduğu belirtildi.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *