» 
»
 

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde 11 kişi öldü 900 mahkum firar etti

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde, silahlı saldırganların açış olduğu ateş sonucu 11 kişi hayatını kaybederken, 900 mahkumun da saldırganların yardımıyla kaçtığı belirtiliyor.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bulunan Kangbayi cezaevine silahlı saldırı düzenlendiğini ve bu saldırıda 11 kişinin yaşamını yitirdiğini, 900 civarında mahkumun da saldırganlar tarafından salıverildiğini belirtti.

Kuzey Kivu Valisii Julien Paluku, yaşanan saldırı ve firar olayıyla ilgili bir açıklama yaparak şu sözlere yer verdi:

Julien Paluku silahlı saldırganların, ülkenin doğusundaki Beni şehrindeki Kangbayi cezaevine yapmış olduğu saldırıda 8 cezaevi personeli  ve 3 mahkumun toplam11 kişinin öldüğünü belirterek, saldırganların 900 mahkûmu salıverdiğini ancak 30 mahkumun cezaevinde kaldığını açıkladı.

Beni şehri ve yakınlarında bulunan bölgelerden biri olan Burembo'da sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, Demokratik Kongolu yetkililer vermiş oldukları demeçlerde, sokaklarda sadece asker ve polislerin bulunacağı çağrısını yaptı.

Olayı gerçekleştiren saldırganların kimlikleri henüz belirlenemedi.  Ancak daha önce Demokratik Güçler İttifakı adı verilen bir örgütün, kendilerine mensup olan mahkumları cezaevinden kaçırma tehtidinde bulundukları öne sürüldü.

2014' yılından itibaren, örgütün Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde 1000'den fazla insanın ölümünden sorumlu tutulduğu da iddiaediliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *