» 
»
 

Denetimden geçemeyen fırın açamayacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek yerinde denetim sonucunda, yeni fırın açabilmek için uygun bulunma şartı getirildi.

Yeni bir fırın açmak için, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca gerçekleştirilecek yerinde denetim sonucunda uygun bulunma halinde mümkün olabilecek. Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yeni yılda yürürlüğe girecek değişikliğe göre, Gıda Hijyeni Yönetmeliği hükümlerine uygunluğu açısınadn ekmek, ekmek çeşitleri, sade pide ve diğer ekmek çeşitleri üreten işletmeler yerinde resmi kontrole tabi tutulacak. Yerinde yapıaln resmi denetmeler sonucunda, fırının uygun bulunması durumunda kayıt belgesi verilecek ve işletme faaliyete geçebilecek.

Yeni düzenlemeye göre, fırın açabilmek için belediye ruhsatı ve Bakanlıktan kayıt belgesi alınması gerekiyor. Bakanlık, fırınları işletmeye geçtikten sonra denetliyordu. Fakat Türkiye'de fırın sayısının kontrolsüz olarak artmasından dolayı alınan tedbirler kapsamında, İçilşleri Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı koordineli çalışmalar yürütüyor.

Bu kapsamda, yeni yıldan itibaren belediyeden ruhsat alınmasının sonrasında Bakanlık denetimine tabi tutulacak fırına, gereken şartları uygun bulunması durumunda kayıt belgesi verilecek.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *