» 
»
 

Deniz Baykal: Böyle bir yetkiyi peygambere versen...

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal anayasa değişikliğini eleştirirken skandal sözler sarf etti. Baykal sosyal medyada yaptığı konuşma nedeniyle büyük tepki alırken, Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş da Baykal'ı sözleri nedeniyle eleştirdi.

Siyasetin gündemine bugün Deniz Baykal'ın sözleri damga vurdu. Trabzon'da yaptığı bir konuşmada anayasa değişikliği ile ilgili eleştirilerini dile getiren Baykal oldukça tepki çeken ifadeler kullandı. Yetkinin tek bir kişiye verilmesini eleştirdiği sırada "Böyle bir yetkiyi peygambere versen peygamberi bozarsın. Olmaz, kimseye bu yetki verilmez, verilmemeli." şeklinde konuşan Deniz Baykal sosyal medyada da tepkiler aldı.

CHP Antalya Milletvekili Baykal, partisinin düzenlediği toplantıda böyle bir sistemin dünyada eşi benzenin olmadığını ifade ederek "Bu kişi kim olursa olsun olmaz arkadaşlar. Böyle bir kişi tasavvur edilemez" dedi. Baykal "Dünyada yok böyle bir uygulama. Türkiye’de niye olsun? Yani ben imkânsızlıkları siyaseten başarmış bir milletim. Gideceğim, ‘al sen beni yönet, istediğini yap’ diyeceğim. Olmaz böyle bir şey arkadaşlar. Beşer şaşar. Böyle bir yetkiyi peygambere versen peygamberi bozarsın. Olmaz, kimseye bu yetki verilmez, verilmemeli." ifadelerini kullandı.

Baykal'ın bu sözleri üzerine Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise "Kabul edilemez bir sözdür. Doğrudan doğruya dinin siyasete alet edilmesidir. Doğrudan doğruya maalesef inançlarımızın tahfif edilmesidir. En hafif tabiriyle inançlarımızın küçük görülmesidir." ifadelerini kulandı. Hz. Muhammed ve diğer tüm peygamberlerin "ismet" sıfatına haiz olduklarını belirten Kurtulmuş, "Yani hata yapmazlar. Beşerdirler ama şaşmazlar, hata yapmazlar." dedi. Kurtulmuş Hz. Peygamber sonrasında bir daha peygamber gelmeyeceğini belirterek "Bir referandum kampanyasını peygamberle, peygamberlik müessesesiyle böyle içli dışlı yapmak, karıştırmak hangi akla hizmettir?" ifadelerini kullandı. Deniz Baykal'ın bu sözlerini kısa sürede tashih etmesini beklediğini ifade eden Kurtulmuş "İnşallah bunları kast etmemiştir" dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *