Deniz seviyelerindeki beklenmedik yükseliş tehlike sinyalleri veriyor

Bilim insanları Filipinler'de bulunan Pinatubo Yanardağı'ndaki patlamanın ardından elde ettikleri uydu görüntülerinin yeni görüntülerle kıyaslandığında denizlerdeki seviyede beklenenden daha hızlı bir yükselme gözlemlendiğini açıklandı...

NASA ve ABD Enerji Bakanlığı tarafından da desteklenen Scientific Reports yayımlanan araştırma raporlarında 1991 senesinde Filipinler'de Pinatubo Yanardağı'nda meydana gelen volkanik patlama sonrasında yayılan sülfirik asidin dünyayı geçici bir süre ile soğutması nedeni ile ilk uydu görüntülerinin çekilmesi esnasında dünyanın soğuk olması sebebi ile doğruyu yansıtmadığını ifade etti.

Araştırmaların başında bulunan ve iklim değişimleri üzerine çalışan bilim insanı John Fasullo, Pinatubo dağında bulunan volkanik patlamanın etkilerini görmezden gelen bir iklim değişikliği araştırma modeli kullandığımızda, deniz seviyesinin aslında hızla yükseldiğini gözlemliyoruz ifadelerini kullandı.

Yayımlanan araştırma sonuçları gösteriyor ki yeni yapılan çalışmalarda, deniz seviyesinin iklim değişikliği nedeni ile beklenmedik bir hızla yükselmekte ve Kuzey Kutup Dairesi ile Antarktika'daki buzullardaki erime okyanuslardaki su seviyesini tehlikeli bir şekilde arttırmakta.

Bilim insanları bu buldular doğrultuşunsa, hükümetin küresel ısınmaya karşı daha etkili önlemler alması ve sahil kentleri için yapılan şehir planlamalarında deniz seviyesindeki yükselmenin de göz önünde bulundurulması gerektiğini vurguladı…

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *