» 
 

Denizlerde av yasağı başladı

2016-2017 av sezonu denizlerde bugün sona erdi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bugün konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

2016-2017 av sezonu geçtiğimiz 1 Eylül'de gırgır avcılığı ile başlamıştı. Bugün ise tüm denizlerde trol ve gırgır ağlarıyla avcılık için genel av yasağı dönemine girilmesi ile sona erdi. Gırgır ve trol yöntemi ile avcılık yapan balıkçı gemileri için av yasağı Akdeniz'de 15 Eylül'e, diğer denizlerde ise 31 Ağustos'a kadar sürecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Bakan Çelik, hamsi avcılığı dışında 2016-2017 sezonunun genel olarak verimli geçtiğini belirterek, avcılık üretiminin büyük çoğunluğunu oluşturan göçmen balıkların hamsi üretiminde geçtiğimiz sezona göre bir miktar azaldığını bildirdi. Çelik ayrıca palamut ve lüfer avcılığı yönünden de son yılların en verimli sezonlarından birinin yaşandığını kaydetti.

7,1 MİLYON LİRA İDARİ PARA CEZASI
Düzenlemelere aykırı hareket edenler hakkında Su Ürünleri Kanunu kapsamında idari para cezası, ruhsat tezkerelerinin askıya alınması, ürünlere ve avlanma araçlarına el konulması gibi yaptırımlar uygulandığını belirten Çelik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birlikte başta Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı olmak üzere denetim yetkisine sahip kurumlarca 2016'da 85 bin 805 denetim yapıldığını ifade etti. Çelik, bu denetimlerde ise yasal yollardan avlanmayan 753 ton su ürününe el konulduğunu ve yasadışı avcılık faaliyetinde bulunan ve satışını yaşan toplam 7,1 milyon lira idari para cezası uygulandığı bilgisini paylaşarak, yasadışı avcılıkta 22 balıkçı gemisi olmak üzere 2 bin 468 adet muhtelif ağ aracına el konulduğunu belirtti. Çelik ayrıca "Bakanlığımızca getirilen kurallara uyulması, balıkçılığımız ve balıkçılarımızın geleceği açısından büyük önem arz etmektedir." ifadelerini kullandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *