» 
 

Denizlerdeki avlanma yasağı ne zaman kalkıyor?

Amatör ve profesyonel balıkçıların dört gözle bekledikleri 15 Nisan 2015'te başlayan av yasağı, 1 Eylül'de sona eriyor. Yasağın kalkması ile birlikte balıkçılar denizlere açılarak Vira Bismillah diyecek...

Yasağın kalkması ile ilgili olarak konuşan Mersin Balıkçılar Derneği Başkan Yardımcısı Adnan Polat, bu yıl daha bilinçli olarak avlanılacağını düşündüğünü ifade ederek 1 Eylül 2016'da av yasağının biteceğini ancak denize ilk açılan gırgırlarda çıkan balıkların nasıl alacağını henüz kestiremediklerini belirtti.

15 Eylül itibari ile trollerin de denize açılmasıyla birlikte balık fiyatlarının da yarı yarıya bir düşeceğinin altını çizen Polat, şu an tezgahlardaki balığın fiyatı 3 ile 15 lira olmasına karşın avlanmada tam randımana ulaşıldığında bu fiyatın %50 oranında düşeceğini ifade etti...

Balık bolluğunda tam bir verimlilik elde etmek için avlanma yasağının en az 1-2 yıl daha devam etmesi gerektiğini vurgulayan Polat, Norveç’i örnek göstererek oradaki denizin ülkemizde bulunan denizlerden 3’te 1 oranında daha az olmasına rağmen bilinçli ve sistemli olarak balık tutulmasından dolayı dünyaya balık ihracatı yapabildiğini kaydetti.

12. aydan itibari ile balığın kilosunun 25-30 lirayı bulduğuna dikkat çeken Polat, bunun bilinçsiz avlanmadan kaynaklandığını, bu rakamların geçmişte yapılan avlanma hatalarının bedeli olduğunu açıkladı. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *